Tomografia głowy – co warto wiedzieć o badaniu?

HomeZdrowie i uroda

Tomografia głowy – co warto wiedzieć o badaniu?

Kolorowe bluzy medyczne jako alternatywa dla nudnych kitli
Zrób sobie własne mydło
Dieta od dietetyka. Kiedy warto?

Obecnie stosuje się wiele technik obrazowania mózgu, z których każda pokazuje mózg w unikalny sposób. Tomografia komputerowa wykorzystuje promienie rentgenowskie do wykonywania szczegółowych zdjęć głowy i struktur wewnątrz niej. Tomografia komputerowa głowy może dostarczyć lekarzowi informacji na temat oczu, kości twarzy i nosa, ucha wewnętrznego i mózgu.

W jakim celu wykonywana jest tomografia głowy?

Tomografia głowy może pomóc w znalezieniu przyczyny objawów takich jak bóle głowy, utraty pamięci, utrata równowagi. Przy pomocy tego badania sprawdza się, czy nie są one wynikiem uszkodzenia mózgu lub krwawienia wewnątrzczaszkowego. Dzięki tomografii można znaleźć guz i uszkodzenia spowodowane udarem.

Jak przygotowujesz się do testu?

Przed badaniem porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszystkich dolegliwościach oraz branych lekach i suplementach. Lekarz musi wiedzieć czy:

  • jesteś uczulony na jakiekolwiek leki,
  • chorujesz na cukrzycę,
  • jesteś lub możesz być w ciąży,
  • karmisz piersią,
  • masz klaustrofobię.

Jeśli tomografia głowy obejmuje użycie barwnika kontrastowego, zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody na wykonanie zabiegu. Powiedz technologowi, jeśli kiedykolwiek miałeś reakcję na jakikolwiek barwnik kontrastowy lub jeśli jesteś uczulony na jod.

Po podaniu barwnika możesz poczuć ciepło, szczególnie w okolicach twarzy (jak przy typowym rumieńcu) i metaliczny posmak w ustach. Niektórzy ludzie odczuwają mdłości lub bóle głowy. Jeśli jakieś objawy Cię niepokoją, powiedz technikowi, jak się czujesz.

Jak przebiega tomografia głowy?

Podczas testu będziesz leżał na specjalnym stole przymocowanym do tomografu komputerowego. Być może przed badaniem będziesz musiał zdjąć biżuterię. Zdejmiesz większość ubrań z pozostałych musisz wyjąć wszystko z kieszeni. Jeśli badanie ma być przeprowadzone z kontrastem, będzie on podany dożylnie.

Przed rozpoczęciem testu stół, na którym będziesz leżeć wsunie się w okrągły otwór skanera. Stół będzie się poruszał podczas skanowania. Skaner porusza się w obudowie wokół ciała, aby wykonać sekwencję zdjęć głowy pod różnym kątem.

Zostaniesz poproszony o nieruszanie się podczas skanowania. Możesz też zostać poproszony o wstrzymanie oddechu na krótką chwilę. Zazwyczaj pacjent jest sam w pokoju skanowania, ale technik wykonujący tomografię będzie cię obserwował przez specjalne okno.

Jak długo trwa tomografia głowy?

Tomografia głowy zajmuje z reguły od 30 do 60 minut. Badanie nie spowoduje bólu. Niektórzy ludzie czują się zdenerwowani przebywając wewnątrz tomografu. Dlatego staraj się zrelaksować i myśl o czymś przyjemnym.

Co dzieje się po teście?

Prawdopodobnie będziesz mógł od razu iść do domu i od razu wrócić do swoich zwykłych czynności.

Jeśli badanie odbywało się po podaniu barwnika, pij dużo płynów przez 24 godziny po badaniu (chyba że lekarz zaleci ci, aby tego nie robić).

Jakie są zagrożenia związane z tomografią komputerową mózgu?

Możesz zapytać swojego lekarza o ilość promieniowania użytego podczas tomografii komputerowej i ryzyko związane z Twoją sytuacją zdrowotną. Poinformuj lekarza, kiedy ostatnio miałeś wykonywaną tomografię (szczególnie, jeśli była to tomografia głowy). Zagrożenia związane z narażeniem na promieniowanie mogą być związane z całkowitą liczbą badań rentgenowskich i zabiegów, które przeszedłeś w ostatnim czasie.

Jeśli używany jest barwnik kontrastowy, istnieje ryzyko reakcji alergicznej na barwnik. Poinformuj swojego lekarza, jeśli wiesz, że jesteś uczulony lub wrażliwy na konkretne leki, kontrast lub jod. Większość ludzi jednak nie reaguje negatywnie na kontrast. Poinformuj też lekarza lub technika, jeśli kiedykolwiek miałeś lub obecnie masz problemy z nerkami.

Zrób listę pytań. Porozmawiaj o wszelkich obawach z lekarzem lub technikiem przed zabiegiem. Rozważ przyprowadzenie na wizytę członka rodziny lub zaufanego przyjaciela, który doda Ci otuchy i pomoże zapamiętać pytania i rozwiać wątpliwości, które miałeś przed badaniem. Tomografia głowy to na pewno stres. Dla jednych mniejszy, dla innych większy, ale warto wtedy szczególnie zadbać o swój komfort.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0