Rezonans magnetyczny – jak się do niego przygotować?

HomeZdrowie i uroda

Rezonans magnetyczny – jak się do niego przygotować?

Interna Szczeklika – idealny podręcznik wykorzystywany do nauki chorób wewnętrznych
Rumień – leczenie, przyczyny i pielęgnacja
Poznaj pięć złych nawyków, które rujnują Twoje zdrowie!

Badania obrazowe od lat z wysoką skutecznością wspierają profilaktykę i leczenie chorób. Umożliwiają postawienie właściwej diagnozy, jak i sprawną ocenę  postępów zastosowanej kuracji. Wysoką skutecznością w tym obszarze wykazuje się stosowanie rezonansu magnetycznego. Na czym polega to badanie i kiedy należy je wykonać?

Rezonans magnetyczny — jak przebiega badanie?

MRI, bo takim zamiennym skrótem posługują się lekarze, mówiąc o rezonansie magnetycznym, to badanie wykorzystujące właściwości silnego pola magnetycznego. Pacjent w jego trakcie znajduje się w specjalnej dużej tubie w pozycji leżącej. Proces ten jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje skutków ubocznych, takich jak napromieniowanie czy uszkodzenie tkanek. Rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie obrazu faktycznego wszystkich tkanek ciała człowieka — mięśni, kości, narządów wewnętrznych, układu nerwowego i krwionośnego. Co więcej, obraz pobrany na ekran monitora, to wymiar wielokierunkowy, wielopłaszczyznowy i dogłębny. Oznacza to, że tworzone są tak zwane warstwy fotografii, które pozwalają uzyskać przegląd struktury na każdym jej poziomie z dowolnej strony. Rezonans magnetyczny jest zatem jednym z tych badań, które w sposób drobiazgowy pozwala ocenić budowę i ewentualne patologie w obrębie całego organizmu człowieka.

W jaki sposób przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Jak wcześniej wspomniano, badanie to jest nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Warto się jednak do niego odpowiednio przygotować. Konieczne jest przede wszystkim zrezygnowanie z wszelkich posiłków na 6 godzin przed badaniem. Można jedynie popijać wodę, chociaż przepełnianie pęcherza również nie jest wskazane.

Należałoby w tym momencie wspomnieć, że ze względu na specyfikę działania pola magnetycznego, zaleca się poinformować wcześniej osobę, która zajmuje się wykonaniem rezonansu magnetycznego, o ewentualnych metalowych lub elektronicznych urządzeniach w swoim ciele. Szczegółową pomoc w tym zakresie można uzyskać w klinice RexMedica, gdzie wysokiej klasy specjaliści przed przystąpieniem do wykonania rezonansu magnetycznego, nie tylko odpowiadają na każde nurtujące pacjenta pytanie, ale również instruują, jak się do niego przygotować.

Pomimo iż rezonans magnetyczny nie uszkadza organizmu, może zaburzać pracę między innymi:

  • rozrusznika serca,
  • pompy insulinowej,
  • stymulatora układu nerwowego,
  • implantów ortopedycznych,
  • cewnika urologicznego mającego metalowe elementy;

Stąd też konieczność wnikliwej konsultacji. Należy także pamiętać, że przed badaniem trzeba pozbyć się na jego czas biżuterii, zegarka, telefonu, kart płatniczych.

W jakich sytuacjach konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny konieczny jest w diagnostyce chorób nowotworowych, neurologicznych, pulmonologicznych, krążeniowych, ortopedycznych, patologii narządów i mięśni. Jest to cenne narzędzie, które nie tylko przysługuje się do odnalezienia schorzeń, ale również kontroli i oceny remisji chorób po zastosowanym leczeniu.

Rezonans magnetyczny może zostać zlecony przez lekarza specjalistę, ale w przypadku, gdy pacjent sam odczuwa potrzebę skontrolowania swojego stanu zdrowia, można go wykonać prywatnie bez skierowania. W tym momencie konieczny jest wybór odpowiedniego miejsca, które nie tylko dysponuje wysokiej klasy aparatem do wykonania MRI, ale również zatrudnia wykształcony, kompetentny i doświadczony personel. Z tego względu coraz więcej pacjentów wybiera placówki takie jak klinika RexMedica, gdzie rezonans można wykonać zarówno ze skierowaniem, jak i bez niego (prywatnie). Obraz uzyskany z takiego badania można również na miejscu skonsultować z odpowiednim specjalistą, co pozwala kompleksowo zadbać o zdrowie pacjenta.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0