E-recepta, czyli jak ułatwić pacjentowi życie

HomeZdrowie i uroda

E-recepta, czyli jak ułatwić pacjentowi życie

Rozwijaj karierę w dietetyce z Vistulą
Poznaj pięć złych nawyków, które rujnują Twoje zdrowie!
Tomografia głowy – co warto wiedzieć o badaniu?

Recepty elektroniczne już od 2020 roku stopniowo wypierają tradycyjne recepty papierowe. Warto wiedzieć, dlaczego jest to zmiana warta odnotowania, a także – co może zyskać pacjent dzięki niej?

Medyczna teleporada – sposób na uzyskanie recepty

Telemedycyna to branża, która w ostatnich latach rozwija się szczególnie dynamicznie. Technologia pozwala lekarzom udzielać pacjentom usług medycznych za pośrednictwem telefonu bądź też internetu. Specjaliści w ten sposób nie tylko prowadzą konsultacje, ale także podejmują decyzje medyczne oraz przepisują niezbędne leki. Telemedycynę coraz częściej stosuje się także w warunkach szpitalnych, aby administratorzy szpitalni mogli wygodnie i szybko koordynować opiekę nad pacjentami. Programy telemedyczne w dzisiejszych czasach są bardzo zaawansowane i pozwalają lekarzom świadczyć wysokojakościowe usługi medyczne za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Pacjenci nie muszą obawiać się, że teleporada nie gwarantuje im uzyskania profesjonalnej pomocy – jeśli lekarz uzna, że dany pacjent powinien zgłosić się do placówki stacjonarnej lub na izbę przyjęć szpitala, z pewnością go o tym poinformuje. Lekarz udzielający teleporady może wystawić nie tylko receptę na potrzebne leki, ale także skierowanie na dodatkowe badania lub zwolnienie z pracy. Jak widać, telemedycyna w niczym nie ustępuje wizytom stacjonarnym.

Teleporada to bardzo wygodny dla pacjentów sposób na uzyskanie dostępu do lekarza i komunikowanie się z specjalistami. Dzięki niej pacjenci nie muszą czekać przez wiele dni na wizytę u potrzebnego im specjalisty – wystarczy, że skorzystają z możliwości konsultacji zdalnej. Lekarze korzystający z programów telemedycznych mogą łatwo organizować dane dotyczące pacjentów, zawsze mając pod ręką potrzebne notatki i historię leczenia. Zarządzanie dokumentacją medyczną oraz śledzenie stanu zdrowia pacjentów dzięki telemedycynie jest o wiele łatwiejsze niż do tej pory.

Teleporada to doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które nie chcą tracić czasu w długich kolejkach w przychodni. Dzięki niej mogą nie tylko zaoszczędzić swój czas, ale także uzyskać pomoc specjalisty tak szybko, jak tylko to możliwe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że e-recepta w serwisie internetowym e-recepta.net lub innym portalu jej pokroju będzie wystawiona przez lekarza specjalistę wyłącznie wtedy, kiedy uzna on, że faktycznie jest ona potrzebna. Równie dobrze lekarz może stwierdzić, że żaden dostępny na receptę lek nie będzie potrzebny w przypadku danego pacjenta. Tak więc żaden portal oferujący możliwość konsultacji oraz wystawienie e-recepty nie zagwarantuje, że pacjent otrzyma takowy dokument – to zależne jest w całości od lekarza.

E-recepta w dzisiejszych czasach

Nie ma co ukrywać, że nowoczesne technologie wkradają się do coraz większej ilości dziedzin życia codziennego. Proces digitalizacji to proces, którego w żaden sposób nie da się już zatrzymać. Nie oznacza to wcale, że nie posiada on wielu zalet – wręcz przeciwnie, pozwala optymalizować najróżniejsze procesy w ludzkim życiu. Nowe technologie nie tylko pozwalają na korzystanie z coraz to nowszych gadżetów, ale także pozwalają oszczędzać czas. Jeśli chodzi o e-recepty, to zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy oraz farmaceutów uznawane są za jedne z ciekawszych rozwiązań wprowadzonych przez polskie Ministerstwo Zdrowia na przestrzeni ostatnich lat.

Także i współczesna medycyna korzysta na niewątpliwym rozwoju procesu digitalizacji. Dzięki niemu pacjenci mogą znacznie szybciej skorzystać z potrzebnej pomocy medycznej, a ona sama charakteryzuje się zwiększoną efektywnością. Doskonałym przykładem osiągnięć, których nie wolno lekceważyć, a które w znaczący sposób wpłynęły na poprawę komfortu życia pacjentów, są recepty elektroniczne. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, bo pomimo prostoty tego systemu, wciąż wielu pacjentów nie do końca pojmuje jego funkcjonowanie.

Czym jest recepta elektroniczna i jakie korzyści płyną z jej stosowania?

Recepta online to system, z którego korzystają niektórzy lekarze, aby rejestrować i przesyłać informacje o pacjencie. To bardzo skuteczny sposób, jeśli chodzi o sporządzanie dokumentacji, zarządzanie nią oraz wydawanie potrzebnych leków. Warto podkreślić, że z recept online korzystają lekarze pracujący nie tylko w szpitalach, ale także w gabinetach prywatnych. E-recepty to sposób komunikacji z lekarzem korzystny nie tylko dla pacjentów, ale także pracodawców oraz firm ubezpieczeniowych.

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, dlaczego warto korzystać z e-recept. Prawda jest taka, że przede wszystkim są one bardzo wygodne – choćby z tego względu, że można przesyłać je drogą elektroniczną. Pozwalają one na szybszą komunikację pomiędzy pacjentami a specjalistami, co przyczynia się do bardziej efektywnego zarządzania zdrowiem.

Dzięki recepcie online pacjenci mają możliwość zakupu potrzebnych leków bez konieczności odbywania tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim – to bardzo ważne na obszarach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest znacznie utrudniony bądź ograniczony.

Recepta online może pomóc w nagłych sytuacjach

Z dobrodziejstw recepty online mogą skorzystać nie tylko osoby potrzebujące leku zażywanego na stałe bądź też środka pomagającego zwalczyć sezonowe choroby wirusowe. E-recepty równie dobrze sprawdzają się także w nagłych sytuacjach, kiedy wizyta u lekarza rodzinnego jest niemożliwa. Pacjenci w potrzebie nie muszą szukać nowej przychodni – wystarczy, że szybko i wygodnie umówię poradę online, a następnie skonsultują swój problem ze specjalistą. Jeśli ten uzna, że e-recepta jest potrzebna, niezwłocznie ją wystawi.

W ten sposób można otrzymać nie tylko pozwalające zwalczyć nagłe przeziębienie, ale także środki przeciwbólowe bądź też tabletkę dzień po. Warto podkreślić, że ten sposób komunikacji z lekarzem pozwala na szybkie uzyskanie pomocy – pacjenci, którzy wybiorą wywiad ze specjalistą w formie formularza, mogą liczyć na to, że potrzebną receptę uzyskają nawet w 15 minut – nawet w tych godzinach, w których placówki medyczne są już nieczynne.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0