Leczenie lekomanii — kiedy zacząć?

HomeZdrowie i uroda

Leczenie lekomanii — kiedy zacząć?

Czy dieta pudełkowa jest odpowiednia dla zapracowanych osób? Sprawdź ofertę cateringu w Kielcach
Rumień – leczenie, przyczyny i pielęgnacja
Czym jest masaż Shantala?

Uzależnienia to nie tylko alkohol czy narkotyki, ale także leki. Często niezauważany problem może przerodzić się w kompleksowy nałóg, z którym trudno sobie poradzić samemu. Osoba chora uzyska jednak kompleksową pomoc w ośrodkach uzależnień. Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Czym jest lekomania?

Lekomania, czyli jak sama nazwa mówi — mania leków. To uzależnienie od środków farmaceutycznych w wielu przypadkach jest trudne do zidentyfikowania przez członków rodziny i pozostałe otoczenie osoby chorej, Natomiast nieleczone prowadzi zazwyczaj do wyniszczenia organizmu, wynikającego z zatrucia zbyt dużą ilością leków. Problemem może być niewiedza w zakresie środków uzależniających, którymi mogą być zarówno medykamenty uspokajające, nasenne, przeciwbólowe, jak i te odpowiadające za pobudzenie czy przeczyszczenie. Jeżeli podejrzewasz u kogoś bliskiego problem z lekami, warto znać lokalizacje ośrodków leczenia uzależnienia.

Objawy lekomanii, czyli jak ją rozpoznać?

Lekomania to choroba niezwykle trudna do zdiagnozowania. Pierwszy problem występuje już na początku, gdy osoba uzależniona wypiera fakt braku kontroli nad swoim życiem. Natomiast najbliższe otoczenie często nie zauważa zwiększających się dawek lub rosnącej liczby pustych opakowań. Sięganie po leki codziennie powinno zwrócić naszą szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli brak któregokolwiek z nich wywołuje w bliskiej osobie uczucia niepokoju. Terapeuci wyróżniają kilka typów zachowań, gdy leczenie lekomanii jest koniecznością. Jednymi z nich są spadek zdolności motorycznych oraz zobojętnienie. Warto także zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie pojawiły się objawy zespołu abstynencyjnego.

Jakie leki uzależniają?

Leki, które prowadzą do uzależnień to zazwyczaj te o działaniu psychotropowym. Mogą nimi być środki uspokajające czy przeciwbólowe. W zalecanej dawce nie wpływają negatywnie na organizm, jednak po przekroczeniu tej ilości należy spodziewać się szkodliwych skutków ubocznych. Istnieje wiele substancji uzależniających, przykładowo:

  • kodeina;
  • benzodiazepina;
  • tramadol;
  • dekstrometorfan;

Występują one w lekach, które często przyjmujemy przy lekkich dolegliwościach. Jest tak w przypadku dekstrometorfanu znajdującego się w powszechnie stosowanych preparatach przeciwkaszlowych. Podobnie wygląda to w przypadku kodeiny służącej jako środek przeciwbólowy. Zazwyczaj występuje ona w połączeniu z paracetamolem czy nawet kofeiną.

Kiedy zgłosić się na leczenie lekomanii?

Jeżeli sami odczuwamy zwiększoną potrzebę zażywania leków i widzimy u siebie niepokojące objawy, gdy z nich zrezygnujemy, powinniśmy udać się do specjalisty. Niestety rzadko się zdarza, aby osoba uzależniona sama zdecydowała się na leczenie lekomanii, gdyż nie zauważa jej negatywnego wpływu na życie. Ponadto wiele leków jest wydawana bez recepty, więc kontrola ilości przyjmowanej substancji jest utrudniona w trakcie domowego kuracji, dlatego warto zdecydować się na leczenie lekomanii w ośrodkach leczenia uzależnienia.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0