Jak zdobyć receptę online na tabletki antykoncepcyjne? Sprawdzamy!

HomeZdrowie i uroda

Jak zdobyć receptę online na tabletki antykoncepcyjne? Sprawdzamy!

Tomografia głowy – co warto wiedzieć o badaniu?
Jak długo boli noga po endoprotezie biodra?
Lekarz psychiatra – jakie schorzenia leczy?

Antykoncepcja hormonalna, w tym też tabletki antykoncepcyjne, w Polsce są dostępne na receptę. Oznacza to, że należy zgłosić się do lekarza, jeśli mamy potrzebę stosowania takiej formy zabezpieczenia przed ciążą. W przypadku antykoncepcji funkcjonuje nie tylko e-recepta stacjonarna, ale również elektroniczna recepta online. Jak ją zdobyć?

Wystawianie e-recept – kto może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne cieszą się popularnością w związku z wysoką skutecznością ochrony przed ciążą. By kupić tabletki hormonalne, potrzebna jest jednak e-recepta do antykoncepcji otrzymana od uprawnionej osoby. Teoretycznie każdy lekarz ma prawo do wystawienia recepty na tabletki antykoncepcyjne, w tym nie tylko ginekolog, ale również lekarz rodzinny. Nie tylko stacjonarnie można mieć przepisane tabletki antykoncepcyjne – online również jest to możliwe.

Elektroniczna recepta online wystawiana jest w ramach konsultacji z lekarzem przez Internet. Jest dokumentem legalnym i również uprawnia do wykupienia leków w aptece. Może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku antykoncepcji, gdy pacjentka nie dopilnuje, że kończy jej się opakowanie stosowanych tabletek, a musi zachować ciągłość terapii. Do lekarza stacjonarnie czasem ciężko dostać się „od ręki”, a w przypadku konsultacji przez Internet zazwyczaj nie trzeba martwić się dostępnością lekarza i rejestracją z wyprzedzeniem. 

Antykoncepcja – recepta przez Internet

Konsultacja internetowa to niewątpliwie jedna z najszybszych metod na otrzymanie recepty online na tabletki antykoncepcyjne. Kontakt z lekarzem polega zazwyczaj na uzupełnieniu przez pacjentkę formularza medycznego dotyczącego stanu jej zdrowia i historii medycznej, a następnie analizie tych informacji przez lekarza. Wystawianie e-recept możliwe jest wyłącznie w przypadku braku wątpliwości lekarza, co do wskazań i przeciwwskazań do przyjęcia tabletek hormonalnych przez pacjentkę. Gdy lekarz po wywiadzie medycznym nie ma zastrzeżeń, pacjentce zostaje wystawiona recepta online. Taka recepta przez Internet jest wystawiana na wielu portalach, w tym na stronie medycznej NaszaRecepta. 

Decydując się na konsultacje prywatne z lekarzem (również w formie zdalnej), trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów. Prywatne wizyty u lekarzy nie są finansowane przez NFZ, a zapłata za konsultację nie jest jednoznaczna z zapłatą za receptę. Wystawianie recept nie jest płatne – może być efektem konsultacji z lekarzem, ale nie musi nim być. Przykładem może być sytuacja, gdy lekarz nie stwierdzi wskazań do terapii lub stwierdzi przeciwwskazania zdrowotne pacjentki do stosowania tabletek hormonalnych. 

Realizacja recept online na antykoncepcję

Wystawiona recepta online w aptece może być zrealizowana w dokładnie taki sam sposób jak recepta otrzymywana stacjonarnie. Sposób realizacji jest bardzo prosty i to od pacjentki zależy, którą opcję wykupienia przepisanych leków hormonalnych wybierze. Można na przykład skorzystać z kodu czterocyfrowego e-recepty z SMS i podać dodatkowo farmaceucie swój PESEL w celu uwierzytelnienia. Można również wykorzystać kod kreskowy e-recepty z jej wydruku informacyjnego (IKP lub wiadomość e-mail) – wówczas nie trzeba podawać PESEL-u. 

Realizacja recept online może być częściowa. Jeśli na przykład pacjentka będzie miała przepisane przez lekarza 3 opakowania tabletek antykoncepcyjnych, ma możliwość stopniowego ich wykupywania, zgodnie ze swoimi potrzebami. Ważne jednak, by kontynuować nabywanie kolejnych opakowań w tej samej aptece, w której rozpoczęto ten proces.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0