Kiedy słyszymy hasła specjaliści oraz XXI wiek przychodzą nam na myśl zawody związane ściśle z informatyką, technologiami, komputerami, internetem. A co z naszym zdrowiem? Człowiek XXI wieku, choć na kształt bohaterów Matrixa żyje w rzeczywistości wirtualnej, wcale nie odłączył się od swojego ciała. Przeciwnie. Na naszym zdrowiu odciska się ciemna strona postępu cywilizacyjnego. Sprawdźmy więc, kim są dla zdrowia współcześni specjaliści.
Fizjoterapeuta na ratunek choremu kręgosłupowi
Zawód fizjoterapeuty odgrywa znaczącą rolę w starzejących się społeczeństwach. To do jego zadań należy dbanie o przywrócenie sprawności ruchowej pacjenta oraz pomoc w jak najdłuższym utrzymaniu jego ciała w dobrej kondycji. Metody wdrażane przez fizjoterapeutę (ćwiczenia izolowane, światłolecznictwo, krioterapia czy laseroterapia, gimnastyka lecznicza) mają na celu wesprzeć wiele układów organizmu pacjenta – mięśniowo-szkieletowy, oddechowy, sercowy). Terapia manualna Wrocław jest jedną z najprzyjemniejszych form leczenia – obejmuje na przykład masaż i rozciąganie. Wszystkie te zabiegi służą eliminacji z życia pacjenta bólu i dolegliwości, które pojawiają się wraz z wiekiem, ale też urazami spowodowanymi wypadkami czy sportem, czy wreszcie stylem życia – zbyt częstym i długim schylaniem głowy, gdy korzystamy z telefonu, czy w przypadku wydłużającej się pracy przy komputerze.
Podolog dla zdrowych stóp
Lekarstwa i styl życia odbijają się również na naszych dolnych kończynach. Gabinet podologiczny Wrocław zajmuje się terapią stóp i paznokci osób zmagających się chorobami na tle wirusowym i grzybicznym oraz dolegliwościami powstałymi w wyniku urazów, wypadków, a także nieprawidłowej pielęgnacji stóp. O ile zadania zwykłej kosmetyczki skupiają się na zabiegach upiększających, podolog przywróci stopom piękno poprzez wcześniejsze zadbanie o ich zdrowie. To właśnie aspekt medyczny odróżnia go od kosmetyczki. To tutaj wyleczysz grzybicę stóp, wrastające paznokcie, modzele i kurzajki. Jedną z odmian tej specjalności jest ortopodologia zajmująca się dobieraniem wkładek ortopedycznych mających na celu korektę szpotawego lub koślawego ułożenia pięty i poprawy chodu pacjenta.
Dietetyk wspomoże trening
Dietetyk kojarzy się głównie z odchudzaniem i dobieraniem odpowiedniego menu dla sportowców. Może się do niego zgłosić każdy, kto:
- Rozpoczyna treningi bądź jest już profesjonalistą;
- Potrzebuje zwiększyć masę ciała;
- Zmaga się z problemami odżywiania;
- Cierpi na cukrzycę.
Dietetyk konstruuje jadłospis, w sposób holistyczny podchodząc do indywidualnych potrzeb pacjenta. Co więcej, zmiana dotychczasowego sposobu odżywiania się pacjenta wcale nie skończy się traumą – to nie tak, że dostaniemy rygorystyczny harmonogram zawierający wyłącznie sałatę oraz dziwne, trudno dostępne w markecie produkty.
Zmiana sposobu odżywiania może znacząco wpłynąć na poprawę naszego zdrowia, wyglądu i samopoczucia. W granicach rozsądku wcale nie musimy rezygnować ze słodkich przekąsek czy jasnego makaronu. Zbilansowana, zdrowa dieta uwzględnia nasze potrzeby, w tym ulubione smaki oraz te warzywa, których nie znosimy.
Dlaczego warto?
Fizjoterapeuta, podolog, dietetyk to tylko przykłady zawodów XXI wieku. Wśród innych można wymienić psychologów, coachów, trenerów osobistych.
Zawsze powinniśmy stawiać zdrowie na pierwszym miejscu. W naszych ciałach spędzimy wiele, wiele lat, dlatego dobrze, aby cieszyły się one jak najdłużej sprawnością siłą.
COMMENTS