Efektywna nauka języka angielskiego

HomeEdukacja i szkolenia

Efektywna nauka języka angielskiego

Szkolenie pierwszej pomocy – dlaczego warto je odbyć?
Certyfikat CGMA od CIMA, czyli droga do globalnej kariery w finansach
Jak się przygotować na pierwszy wyjazd do Anglii?

Język angielski słusznie nazywamy współczesną łaciną – tak jak niegdyś łacina w Europie angielski zajmuje zaszczytną funkcję języka uniwersalnego, powszechnego i najważniejszego, tyle że w skali globalnej. Czy najważniejszego, można by debatować, niemniej fakt pozostaje faktem: za granicą najłatwiej natkniemy się na  kogoś, kto odpowie nam po angielsku. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto uczyć się tego języka.

Dlaczego warto uczyć się od najmłodszych lat?

Znajomość nowego języka poszerza nasze okienko na świat i wzmacnia poczucie niezależności – od aplikacji, od innych ludzi, od mediów. Weźmy prosty przykład: oglądanie filmów. Zazwyczaj korzystamy z dubbingu, lektora lub napisów. Kłania się pytanie: czy wciąż oglądamy ten sam film? Tłumacz może przeinaczyć sens słów, idiomów i fraz, zmienić ton danej wypowiedzi (na przykład z ładniejszej na ostrzejszą lub na odwrót). Język angielski Łódź pomaga swoim kursantom od podstaw poznać efektowne metody nauki słówek, wyrażeń i zasad gramatycznych, stawiając sobie za cel przede wszystkim osłuchania studenta z językiem – akcentem, brzmieniem i praktycznym wykorzystaniem. Dlaczego to działa? Mózg człowieka to idealny komputer świata – ale jego też można przeprogramować. Skupiając się na rozmowie z lektorem, który formuje komunikaty (głównie pytania) używając języka obcego, nie mamy wyjścia, musimy mu odpowiadać. Mówiąc i słuchając, powtarzając, znów słuchając i znów mówiąc, przełamujemy blokady i strach przed porozumiewaniem się z obcokrajowcem.

Dlaczego w zwykłej szkole nie uczymy się języków?

Sięgnijmy do czasów odległych o sto lat lub więcej. Dlaczego dzieci szlachty, arystokracji i inteligencji potrafiły płynnie mówić po angielsku, francusku, rosyjsku i niemiecku, a czasem nawet w łacinie? Dlatego, że codziennie wykuwały na blachę określone słówka? A może dlatego, że wtedy młodzież była inna, bardziej uzdolniona, więcej jej się chciało? Żadna z tych odpowiedzi nie jest prawdziwa. Kluczem do sukcesu były guwernantki i nauczyciele. Ludzie ci sprowadzani byli z różnych krajów. Wchodząc z nimi kontakt dziecko (przypomnijmy, że do dziesiątego roku życia mózg człowieka charakteryzuje się swoistą plastycznością – stale tworzonych jest wiele synaps), uczyło się od nich władać mową w naturalny sposób. Szkoła językowa dla dzieci Łódź wykorzystuje tę metodę nauki. Poprzez praktykę, nie zaś szkolne kucie i zapominanie. Język tworzy nasz obraz świata, toteż trzeba uczyć się go tak, jakbyśmy uczyli niemowlę – w praktyce, poprzez zabawę i rozbudzanie ciekawości.

Jak przełamać barierę językową?

Mówiąc najprościej, naukę trzeba od czegoś zacząć. Osoba dorosła musi tego chcieć, dziecko można zachęcić odpowiednim podejściem. Najważniejsze to pozbyć się wyniesionego ze szkoły poczucia bycia nieustannie ocenianym.

Często praktykę nijak da się przełożyć na oceny. Weźmy za przykład niemowlę dopiero poznające słówka. Pewne rzeczy rozumie, inne nie. Uczy się słów poprzez emocje i obserwacje. Każde dziecko w swoim tempie przyswaja język. W prawdziwej nauce języka obcego dzieje się podobnie. Trzeba brać naturalne predyspozycje kursanta i nie oceniać go poprzez pryzmat grupy, stosując ocenami.

Jak codziennie wspomagać naukę?

W języku obcym:

  • Czytajmy książki;
  • Słuchajmy bajek i piosenek;
  • Rozmawiajmy między sobą.

Wystarczy pół godziny dziennie, byle tylko nie tracić kontaktu z językiem. Przy odrobinie wysiłku i konsekwencji nie trzeba będzie długo czekać na efekty!

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0