Jakie właściwości ma woda utleniona?

HomeZdrowie i uroda

Jakie właściwości ma woda utleniona?

Jak długo boli noga po endoprotezie biodra?
Kolorowe bluzy medyczne jako alternatywa dla nudnych kitli
E-recepta, czyli jak ułatwić pacjentowi życie

Obawiasz się stosowania antybiotyku od razu, gdy pojawi się infekcja? Wiele dolegliwości można wyleczyć wodą utlenioną i nie chodzi tylko o drobne skaleczenia. Sprawdź, w jakich przypadkach warto zastosować taką kurację wodą utlenioną.

Właściwości wody utlenionej

Czym jest woda utleniona? To 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru. Nadtlenek wodoru ma zdolność silnego utleniania innych związków, także tych, które są składnikami ścian komórkowych komórek bakterii. Niestety dotyczy to również komórek ludzkiego organizmu. Powszechnie przyjęło się, że woda utleniona jest najlepsza do odkażania ran. Niestety może działać ona toksycznie na struktury komórkowe żywych organizmów. Kiedy wylewamy wodę utlenioną na ranę – powstaje piana, to właśnie silnie uwalniający się tlen, który jest efektem gwałtownych reakcji chemicznych.

Nadtlenek wodoru reaguje z lipidami z błon komórkowych. Choć woda utleniona niszczy drobnoustroje niestety niszczy też zdrowe tkanki w miejscu, gdzie przerwana została ciągłość skóry. Dlatego gojenie się ran przemywanych wodą utlenioną jest wydłużone. Zdecydowanie trudniej przebiega wówczas zasklepianie się rany.

Czym przemywać rany?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przemywanie ran letnią wodą z mydłem. Wszelkie zadrapania, otarcia, niewielkie rany oczyści czysta woda, zmyje powierzchniowe zabrudzenia, ciała obce, a dodatek mydła zadziała delikatnie antyseptycznie. Czysta woda ma wiele właściwości leczniczych, a leczenie wodą stosowane jest od wieków, warto o tym pamiętać. Hydroterapia stosowana jest nie tylko w spa, ale również w sanatoriach i uzdrowiskach. Woda leczy głównie dolegliwości związane z narządem ruchu, a także stresem i napięciem nerwowym.

Do czego stosować wodę utlenioną

Woda utleniona sprawdza się za to w innych zastosowaniach. Leczenie wodą utlenioną bólu gardła: należy przygotować płukankę z łyżki wody utlenionej rozpuszczonej w ¾ szklanki letniej wody i powstałym roztworem płukać gardło trzy razy dziennie. Taka kuracja potrafi zatrzymać nawet anginę na wczesnym etapie.

Woda utleniona na zapalenie ucha. Zakrapianie ucha wodą utlenioną na wczesnym etapie rozwijającej się infekcji jest sposobem znanym naszym babciom. Wystarczy zakropić kroplę wody utlenionej do chorego ucha trzy razy dziennie.

Woda utleniona w infekcjach jamy ustnej oraz jako płyn do płukania jamy ustnej: podobną płukanką jak roztwór wody utlenionej do płukania gardła można płukać również jamę ustną w przypadku chorób przyzębia. A kiedy zabraknie nam płynu do płukania jamy ustnej można ją zastąpić roztworem właśnie wody utlenionej. Płukanie likwiduje przykry zapach z ust.

Czy można pić wodę utlenioną?

Zdecydowanie nie. Po pierwsze może ona działać toksycznie i doprowadzić do zatrucia, uszkodzenia błon śluzowych układu pokarmowego. Może także doprowadzić do zatoru i grozić śmiercią. Spożywanie nadtlenku wodoru jest niebezpieczne. Choć zwolennicy medycyny alternatywnej czasem polecają takie metody, to tradycyjna medycyna zdecydowanie je odradza.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0