Jak nie dać się internetowym oszustom? 5 złotych zasad

HomeHandel

Jak nie dać się internetowym oszustom? 5 złotych zasad

Tanie i droższe rowery szosowe – co warto o nich wiedzieć?
Jak wyszukać dostępne na odpowiednich warunkach ubrania robocze?
Kurier DHL – jak nadać przesyłkę?

Kupowanie przez internet stało się bardzo popularne, głównie za sprawą pandemii koronawirusa, które zredefiniowała rynki zbytu. Aukcje na allegro czy poszukiwanie okazji na OLX zdecydowanie króluje na Polskim rynku internetowych sklepów. Łatwo natknąć się tam na oszustów, ale możemy się z nimi spotkać nawet w profesjonalnie wyglądających sklepach internetowych. Jak zminimalizować szansę padnięcia ofiarą oszustwa? Oto pięć złotych zasad, które musi znać każdy internauta.

Zwróć uwagę na produkty wystawiane po znacznie niższych cenach niż te rynkowe

To bardzo popularny wabik na potencjalnego klienta. Wystawianie przeważnie drogich, często luksusowych towarów po bardzo niskich cenach jest standardową taktyką oszustów. Wiele osób kupuje od razu tak wystawione przedmioty, bo są pewni, że trafili na świetna okazję i liczą na spory zysk. Dogadują się więc, płacą, szybko zamykają całą sprawę i czekają na towar, który nigdy do nich nie dochodzi. Sprzedawca nie odbiera telefonów, a podane przez niego dane są fałszywe. Unikaj więc akcji, w których przedmiot jest wystawiony wyraźnie poniżej swojej ceny rynkowe, bo może być to ogłoszenie oszusta.

Sprawdź datę założenia konta sprzedającego

Na OLX częstą praktyka jest zakładanie świerzych kont, podając fałszywe dane, aby oszust był nie do wytropienia. Jeśli sprzedający ma wystawione sporo ciężko dostępnych produktów lub wycenione są przez niego na sporo poniżej ceny rynkowej, a konto zostało założone zaledwie kilka tygodni wcześniej, możliwe, że trafiłeś na oszusta. Zwłaszcza, jeśli zdjęcia przedmiotów nie są zrobione przez niego, ale ściągnięte z internetu!

Zawsze czytaj regulaminy nowo poznanych sklepów

To bardzo ważny punkt, ponieważ regulamin mówi nam dużo o sklepie. Może być w nim zawarta informacja, że sklep zwrotów nie przyjmuje (co jest niezgodne z polskim prawem) lub że sklep nie oferuje sprzedaży samych produktów, ale kupuje się jedynie los na loterię, w której do wygrania jest opisany produkt. Może się to wydawać na pierwszy rzut oka nieprawdopodobne, ale zdarza się bardzo często. Oszuści bardzo starają się, aby nie zostali zbyt szybko przejrzani. Jeśli w regulaminie znajduje się choć jeden zapis niezgodny z polskim prawem, nie kupuj u tego sprzedawcy!

Sprawdź metody płatności

Jeśli kupowałeś już coś za pomocą sklepu internetowego, to zapewne wiesz, że metod płatności do wyboru jest ogrom. Oszuści, zwłaszcza zakładający fałszywe sklepy internetowe oferują jedynie płatność blikiem. Dla oszusta jest to bardzo wygodne, po pierwsze dlatego, że płacąc blikiem nie masz prawa domagać się o zwrot pieniędzy, po drugie ta metoda płatności niweluje szanse wytropienia oszusta praktycznie do zera. Czasami dla zachowanie pozosrów dodaje się jeszcze płatność kartą, ale ta opcja jest przez serwis zablokowana, co w ostateczności prowadzi do tego, że sfrustrowany klient wybiera metodę blik.

Sprawdzaj opinie o sprzedającym w innych zakątkach internetu

Opinie zamieszczane na stronach internetowych sprzedawców nigdy nie będę negatywne, to dość oczywiste. Nie oznacza to jednak, że takich opini o nich w ogóle nie ma. Poszukaj na grupach facebookowych i stronach z opiniami, co klienci sądzą o tym sprzedawcy. Czasami dzięki temu możesz uniknąć oszusta. Bardzo często oszukani ludzie dzielą się swoimi historiami ku przestrodze. Czerp z wiedzy, która jest Ci oferowana. To zniweluje twoją szansę na natknięcie się na oszusta maksymalnie.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0