Uszczelki gumowe – kiedy wymienić i jak je dobrać?

HomeHandel

Uszczelki gumowe – kiedy wymienić i jak je dobrać?

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych — pobudzaj rozwój dziecka poprzez zabawę
Gdzie zakupić alkohol na wesele i nie przepłacić?
Podstawowa odzież jeździecka

Zadaniem gumowych uszczelek jest odpowiednie uszczelnienie połączeń różnych płaszczyzn. Z czasem jednak każda uszczelka może przestać spełniać swoją funkcję. Kiedy jest konieczne wymienienie ją na nową? Jak dobrać odpowiednią uszczelkę?

Gdzie najczęściej stosuje się uszczelki gumowe?

Wśród wielu dostępnych rodzajów uszczelek to właśnie uszczelki gumowe kupowane są najczęściej. Tego typu uszczelnienia są oferowane w wielu wariantach, dlatego mają one bardzo szerokie zastosowanie.

Gumowe uszczelki używane są obecnie w różnych instalacjach, maszynach i urządzeniach. Można zobaczyć je między innymi w instalacjach sanitarnych, sprzętach AGD czy bateriach kuchennych i umywalkowych.

Oczywiście, jest to tylko przykładowy sposób wykorzystania uszczelek gumowych, ponieważ mogą one zaoferować także znacznie więcej możliwości. Wynikają one również ze zróżnicowanych właściwości gumy, ponieważ różne jej gatunki mają także inne parametry pod kątem odporności na chemikalia, niskie i wysokie temperatury. To powoduje, że aktualnie są one stosowane bardzo często.

Kiedy konieczna jest wymiana uszczelki gumowej na nową?

Uszczelki gumowe, nawet te wysokiej jakości, narażone są na niszczenie. Oznacza to, że dochodzi wtedy do degradacji, czyli uszkodzenia gumy, z której są one wykonane. Przyczyniają się do tego różne czynniki.

Przykładowo uszczelki gumowe mogą być zniszczone na skutek starzenia się materiału, który z czasem zaczyna tracić swoją elastyczność i kruszyć się, dlatego przestaje wtedy spełniać swoją rolę uszczelniającą.

Uszczelki gumowe są również narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego może dojść do nich wtedy, gdy miejsce ich zastosowania zostało narażone na różne niekorzystne czynniki, na przykład nieprawidłowy demontaż. Zdarza się też, że nawet przy prawidłowym demontażu uszczelka ulega uszkodzeniu, dlatego istnieje wiele przypadków, gdy trzeba będzie wymienić ją na nową.

Jak dobrać odpowiednią uszczelkę gumową?

Jak wspomniano wcześniej, uszczelki gumowe stanowią rozbudowaną grupę produktów, dlatego też duże znaczenie ma dopasowanie właściwego typu uszczelki do jej konkretnego zastosowania. Wtedy będzie mogła one spełnić swoją funkcję i zapewnić maksymalny poziom szczelności połączenia.

Aby dobrać odpowiednią uszczelkę, należy wziąć pod uwagę poniższe czynniki:

  1. Rozmiar uszczelki – powinna mieć ona taki sam rozmiar, jak uszczelka, zamiast której ma być ona wykorzystana. Tylko wtedy, gdy będzie dopasowana rozmiarowo, będzie zapewniała właściwą szczelność, więc nie może być ani za mała, ani za duża.
  2. Rodzaj gumy – do wykonania uszczelek stosowane są różne rodzaje gumy, co przekłada się na jej właściwości. Warto więc dopasować odpowiednią uszczelkę pod tym kątem, zwłaszcza wtedy, gdy ma być ona narażona na niekorzystne warunki, na przykład kontakt ze smarami, wysoką temperaturą.
  3. Producent uszczelek – warto wybierać uszczelki oferowane przez sprawdzonych producentów, ponieważ wtedy można mieć pewność, że będą one wyróżniały się wysoką jakością i posłużą na dłuższy czas niż uszczelki tanie, które szybko się niszczą.

Gdzie kupić uszczelki gumowe?

W sprzedaży uszczelek gumowych specjalizuje się obecnie wiele firm, które zapewniają swoim klientom dostęp do gotowych uszczelek w wielu rozmiarach. Są one oferowane na sztuki, ale można także zdecydować się na zamówienie całego zestawu uszczelek.

Ponadto uszczelki produkowane są również na wymiar w firmach, które specjalizują się w produkcji tego typu materiałów. Gdy uszczelka nie może być dopasowana wśród dostępnych wariantów, wtedy jest to najlepsza opcja.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0