Rezonans magnetyczny w neurologii

HomeZdrowie i uroda

Rezonans magnetyczny w neurologii

Dieta od dietetyka. Kiedy warto?
Jakie właściwości ma woda utleniona?
Na ratunek wypadającym włosom

Układ nerwowy, a szczególnie mózg człowieka, to skomplikowana struktura, sterująca organizmem poprzez neurony i hormony. Techniki rezonansu magnetycznego są ogromnym wsparciem w diagnostyce neurologicznej, gdyż otworzyły przed lekarzami możliwość badania zarówno morfologii, jak i przemian metabolicznych, zachodzących w mózgu.

Rezonans magnetyczny – zasada działania 

Rezonans magnetyczny, czyli MRI (magnetic resonance imaging), jest nieinwazyjną metodą, pozwalającą na bardzo dokładne obrazowanie wnętrza ludzkiego ciała. W tej technice obraz powstaje dzięki wykorzystaniu magnetycznych właściwości jąder atomowych, głównie atomu wodoru. Jądro wodoru złożone jest tylko z protonu, posiadającego właściwości magnetyczne.

Wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem w ludzkim ciele i w związku z tym jest najsilniejszym źródłem sygnałów magnetycznych. W czasie badania rezonansem magnetycznym wykorzystywane jest silne pole magnetyczne, które pobudza protony wodoru. Wzbudzone cząstki subatomowe generują energię w postaci fal. Fale te rejestrowane są przez rezonans magnetyczny i odbierane w postaci obrazu, powstającego na ekranie komputera. 

Rezonans magnetyczny w neurologii

Istnieje szerokie spektrum metod diagnostycznych wykorzystywanych w leczeniu chorób układu nerwowego. Część z tych technik wykonywana jest jedynie w specjalistycznych ośrodkach, których personel posiada wystarczające kwalifikacje, pozwalające na interpretację wyników badań obrazowych. Taką placówką jest REX MEDICA, nowoczesne centrum diagnostyczne, świadczące najwyższej jakości usługi medyczne – rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny

Rezonans magnetyczny, jest nowoczesną i wszechstronną metodą diagnostyki obrazowej powszechnie stosowana w neurologii, pozwalającą na nieinwazyjne obrazowanie struktur anatomicznych, metabolizmu, zmian patologicznych i przepływów naczyniowych. Uzyskanie odwzorowania o wysokiej rozdzielczości możliwe jest dzięki stosowaniu różnych płaszczyzn i preparatów cieniujących. 

Zaletą rezonansu magnetycznego, oprócz dokładności i miarodajności, jest brak negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta. Natomiast wadą jest niemożność obrazowania tkanki kostnej i krwawienia, które wystąpiło niedawno.

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w neurologii umożliwia wczesne wykrycie szeregu zmian patologicznych. Tylko ta technika pozwala na dokładną ocenę stanu istoty białej. Jest to jedna z nielicznych metod, dzięki której możliwe jest zobrazowanie podstawy mózgu i tylnego dołu czaszki. Podczas badania z użyciem środka kontrastującego, możliwa jest diagnoza zmian nowotworowych, zapalnych i niedokrwiennych w obrębie rdzenia kręgowego. Rezonans magnetyczny pozwala na wczesne wykrycie przerwania bariery krew-mózg. 

Jakie schorzenia neurologiczne można wykryć za pomocą rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny jest cennym narzędziem diagnostycznym w neurologii. Przy jego pomocy możliwe jest zdiagnozowanie następujących chorób:

  • nowotworów zlokalizowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym,
  • schorzeń neurodegeneracyjnych (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera),
  • krwawień wewnątrzczaszkowych, będących następstwem urazów,
  • stwardnienia rozsianego i innych chorób demielinizacyjnych,
  • epilepsji,
  • udarów krwotocznych lub niedokrwiennych,
  • zmian zapalnych,
  • tętniaków i malformacji. 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0