Jak zacząć własny biznes? Pomysł i biznesplan to podstawa.

HomeBiznes i prawo

Jak zacząć własny biznes? Pomysł i biznesplan to podstawa.

Integracja IT / ERP dla kogo i po co?
Kiedy warto skorzystać z usług tłumacza przysięgłego?
Dobra kancelaria frankowa

Czym jest biznesplan i jak rozpocząć z nim prowadzenie działalności gospodarczej?

Praca na etacie przez 5 dni w tygodniu ma niewątpliwie szereg zalet, jednak nie jest odpowiednia dla wszystkich. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, które daje możliwość większej swobody w pracy i dostosowania jej do swoich preferencji. Na taką formę zatrudnienia coraz częściej decydują się też pasjonaci, którzy swoje hobby pragną uczynić źródłem dochodu. Od czego jednak zacząć, chcąc rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej? Poznaj drogę od biznesplanu do pierwszego klienta. 

Czym jest biznesplan i dlaczego warto go przygotować?

Biznesplan to pewnego rodzaju mapa potrzeb, potencjału, planów i zysków z prowadzenia działalności gospodarczej. Ma on określać cel prowadzenia firmy i wskazać działania, jakie kolejno będzie należało wykonać. Jest to zatem jeden z podstawowych dokumentów, które należy przygotować przez rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej.

Biznesplany zazwyczaj określają:

  • cele, jakie chcemy osiągnąć;
  • konkretne działania biznesowe;
  • oczekiwania związane z prowadzeniem działalności;
  • wysokość kapitału, jaki będzie niezbędny na starcie;
  • ilość czasu, jaki będzie potrzebny do przygotowania się do rozpoczęcia prowadzenia działalności;
  • szacunkową liczbę i oczekiwania przyszłych klientów;
  • konkurencję;
  • kwalifikacje i ocenę, czy są one wystarczające do prowadzenia własnej firmy;
  • sposoby skutecznej promocji firmy.

Biznesplan pomaga ponadto zweryfikować i urealnić plany przyszłego przedsiębiorcy. Pomaga on też na początku prowadzenia działalności, ponieważ dzięki niemu mamy możliwość zauważyć, w którym momencie coś dzieje się niezgodnie z planem. Przede wszystkim jednak, celem biznesplanu jest analiza sytuacji, która pomaga na jak najlepsze przygotowanie się do prowadzenia firmy. Może być on też niezbędny, kiedy chcemy uzyskać dofinansowanie od instytucji zewnętrznej jak na przykład urząd pracy.

Jak rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej?

Aby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wymagana jest jedynie pełnoletniość. Na początek, zgodnie z biznesplanem, warto znać szacowane przychody tak, aby względem ich zdecydować, czy działalność będzie rejestrowana czy też nie. Kolejnym krokiem jest wybór nazwy firmy, adresu siedziby i zarejestrowanie jej w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby zarejestrować swoją firmę trzeba także określić PKD, czyli kod w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Określa on, czym zajmuje się firma.

Kolejnym krokiem do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej jest ustalenie kwestii finansowych i skarbowych- wybór formy opodatkowania przychodów, zweryfikowanie konieczności płatności podatku VAT, decyzja odnośnie do prowadzenia księgowości, a także pozyskanie informacji o składkach ZUS.

Kiedy wszystkie powyższe formalności zostaną załatwione, można rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1