Zabawki sensoryczne dla najmłodszych — pobudzaj rozwój dziecka poprzez zabawę

HomeHandel

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych — pobudzaj rozwój dziecka poprzez zabawę

Wpływ beczek na smak whisky
Jak wybrać dobrą patelnie
Obrotowe siłowniki w systemach pneumatycznych

Każdego dnia nasze zmysły otrzymują miliony bodźców, które umysł analizuje i przetwarza, dzięki czemu możemy widzieć, słyszeć, czuć smaki, zapachy oraz znajdować się w przestrzeni i  precyzyjnie poruszać. Jednak nie są to umiejętności, z którymi się rodzimy. Muszą się one rozwinąć i zintegrować – stąd właśnie pojęcie integracji sensorycznej. By wpierać jej rozwój, warto sięgać po zabawki sensoryczne, które będę stymulować prawidłowy rozwój dziecka.

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych

·         Integracja sensoryczna – co to jest i jak wpływa na rozwój dziecka?

·         Maty sensoryczne dla niemowląt

·         Zabawki sensoryczne

·         Codzienne zabawy stymulujące integracje sensoryczną

Czym jest integracja sensoryczna i dlaczego jest tak ważna dla rozwoju dziecka?

Zmysły dziecka po urodzeniu nie są w pełni rozwinięte i potrzebują czasu, by dojrzeć i prawidłowo odbierać bodźce zewnętrzne. Proces integracji sensorycznej to nie tylko odbieranie bodźców z otaczającego przez dziecko świata, lecz także prawidłowe ich analizowanie, przetwarzania i w efekcie reagowanie. Wszystkie te procesy odbywają się w mózgu, który przez pierwsze lata uczy się i rozwija. Co więcej, poza 5 podstawnymi zmysłami, istnieją jeszcze dwa:

  • zmysł kinestetyczny — odpowiedzialny za czucie własnego ciała i jego poszczególnych części;
  • zmysł równowagi — umożliwiający wyczuwanie pozycji własnego ciała w przestrzeni.

Niezależnie więc co robi Twoje dziecko: raczkuje, chodzi, je, rysuje, biega, czy jeździ na hulajnodze, wszystkie zmysły odbierają docierające bodźce, a mózg w ułamkach sekund je przetwarza. Co się stanie, jeśli jednak procesy te są nieprawidłowe? Zaburzenia Integracji sensorycznej mają istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie malucha. Problemy z nauką jazdy na hulajnodze lub rowerze, z nauką czytania i pisania, nadreaktywność na bodźce lub za niska na nie wrażliwość świadczą o zaburzeniach SI.

Maty sensoryczne dla niemowląt – jak stymulować zmysły od wczesnego dzieciństwa?

Maty sensoryczne dla niemowląt zostały zaprojektowane tak, by stymulować różne zmysły dziecka i ich integrację:

  • Zmysł dotyku stymulują różnorodne faktury materiałów wykorzystanych w matach edukacyjnych.
  • Zmysł wzroku pobudzają kontrastowe kolory, geometryczne kształty, czy dołączone lusterka.
  • Rozwój słuchu wspierają szeleszczące elementy, grzechotki, czy zabawki z dzwoneczkami przymocowane do maty.

Zabawa na macie sensorycznej, obserwowanie i sięganie po interesujące malucha elementy trenują u dziecka zmysły czucia głębokiego oraz poczucie własnego ciała w przestrzeni. Dodatkowo pobudzają dziecko do ruchu i wspierają rozwój umiejętności manualnych. Dzięki temu maty edukacyjne tworzą idealną przestrzeń do pierwszych zabaw dla niemowlaka.

Maty sensoryczne najlepiej układać na podłodze, gdzie dziecko będzie mogło swobodnie się bawić. Są miękkie i stanowią doskonałą izolację od podłogi.

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych

Maty edukacyjne to nie jedyne zabawki sensoryczne, które pomogą wspierać rozwój Twojego dziecka. By zadbać o prawidłowe procesy integracji sensorycznej, wybieraj zabawki działające na różne zmysły:

Dotyk i motorykę małą — warto wspierać, wybierając takie zabawki jak: piłki i kostki sensoryczne, książeczki z różnorodnych miękkich materiałów, a dla nieco starszych dzieci piasek kinetyczny, czy ciastolinę.

Wzrok – stymulacja tego zmysłu jest szczególnie istotna u noworodka, w tym celu sięgnij po karty kontrastowe i pierwsze książeczki dla najmłodszych oraz zabawki w kontrastowych kolorach.

Słuch – rozwój słuchu dziecka zaczyna się jeszcze na etapie życia płodowego, jednak w nowej rzeczywistości maluch musi się przyzwyczaić to bardzo różnych dźwięków. Na początku wybieraj zabawki, które mają delikatne i łagodne dźwięki, spokojną muzykę, unikaj ostrych i głośnych dźwięków elektronicznych zabawek. Dla starszych maluchów zdecydowanie warto sięgnąć po instrumenty muzyczne.

Wiele zabawek sensorycznych działa na więcej niż jeden zmysł dlatego warto sięgać po te rozwiązania, które będą kompleksowo wpływać na rozwój dziecka.

Jak stymulować integrację sensoryczną w czasie codziennych zabaw?

Nie ma lepszego sposobu na pobudzenie procesu integracji sensorycznej niż wspólne zabawy z maluchem. U niemowląt bardzo ważny jest dotyk dlatego głaskanie i masowanie poszczególnych części ciała, nie tylko wspiera rozwój zmysłu dotyku, ale również czucia głębokiego. Jak tylko maluch zacznie chodzić, warto włączyć różne zabawy ruchowe np. taniec, który jest doskonałą formą działania na większość zmysłów i radosnym ćwiczeniem koordynacji wzrokowo-ruchowej, czy równowagi.

Nie zapominaj również o placu zabaw – piaskownice, zjeżdżalnie, huśtawki, karuzele i drabinki to idealna przestrzeń, gdzie dziecko podczas zabawy może pobudzać integrację sensoryczną.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0