Jak wspomóc dziecko w nauce języka angielskiego?

HomeEdukacja i szkolenia

Jak wspomóc dziecko w nauce języka angielskiego?

Przedszkole w Świdnicy – wzór mądrego działania
Szkolenie pierwszej pomocy – dlaczego warto je odbyć?
Edukacja i Świadomość Hazardowa – czy bukmacherzy dbają o zrównoważoną grę?

Jeśli chcemy wspomóc nasze dziecko, bo wierzymy, że jest w stanie przyswoić więcej i lepiej niż to, co ofiaruje mu szkoła, a ponadto chcemy je zachęcić do samodzielnej nauki, a nie tylko siedzenia w ławce, biernego słuchania i wkuwania na pamięć czegoś, co i tak lada moment zapomni, warto przemyśleć posłanie dziecka na dodatkowe kursy przystosowane z myślą o jego całościowym rozwoju.

Dlaczego szkoła nie nauczy nas języka obcego?

Kiedy skończy się szkoła, system ciągłego oceniania i musu wkuwania na pamięć, wychodzimy w świat i okazuje się, że nie potrafimy pomóc pierwszemu lepszemu cudzoziemcowi, który zapytał nas, jak dotrzeć do najbliższego przystanku autobusowego. Dlaczego? Czy po tylu latach edukacji, pisania testów na piątki i szóstki, nie powinniśmy płynnie porozumiewać się na poziomie co najmniej wykładowcy akademickiego? Niestety system edukacji zakłada przebrnięcie przez określoną partię materiału, a więc na wkuwaniu zasad gramatycznych. W rezultacie, kończąc szkołę, pamiętamy, jaka wygląda budowa zdania w Past Perfect Continuous, szkoda tylko, że na wakacjach za granicą nie potrafimy poprosić o obsługę sklepu butelkę wody. Wielu rodziców, zastanawiając się nad zapisem na angielski dla dzieci 6-12 lat, kieruje się myślą, aby lepiej radziły sobie w szkole. Nie zapominajmy jednak, że szkoła się skończy, a zacznie prawdziwe życie. Dlatego naszą główną motywacją powinny być nie szóstki i piątki z góry na dół, a zaszczepienie w dziecku chęci do samodzielnej nauki, do rozwijania ciekawości i odkrywania tego, kim chcą być.

Korzyści z nauki języka angielskiego

Wymieńmy najważniejsze zalety nauki języka angielskiego:

  • Komunikowanie się z ludźmi, dla których język ten jest językiem ojczystym oraz z tymi, którzy uczyli się go w szkołach (czyli praktycznie rzez biorąc – niemal cały świat);
  • Rozwój umysłu i pamięci oraz spowolnienie procesu starzenia się mózgu w przyszłości;
  • Pewność siebie;
  • Lepsze pozycja na rynku pracy i wyższe zarobki.

Jak zatem widzimy, gra jest warta świeczki. Pozostaje pytanie, jak uczyć dziecko angielsko, skoro szkoła nie potrafi tego zapewnić?

Kurs przeznaczony dla dzieci

Dobrym pomysłem jest zapisanie dziecka na specjalny kurs przeznaczony dla najmłodszych, a więc uwzględniający ich preferencje i potrzeby rozwoju. Dzieci nie lubią siedzieć w ławkach. Dzieci chcą próbować, stawiać pytania i szukać odpowiedzi, dlatego pierwszą cechą dobrego kursu dla dzieci jest atmosfera.

Podczas kursów dzieci uczą się języka obcego tak, jakby uczyły się języka ojczystego, czyli w praktyce, podczas zabawy i nawiązywania relacji z rówieśnikami. Horyzont słówek dziecka poszerza się wraz z doświadczeniami, wyciąganiem samodzielnych wniosków, sposobnością analitycznego myślenia i zadawania pytań.

Samodzielna nauka

Dodatkowym, wspierającym sposobem na naukę angielskiego jest stymulowanie pamięci dziecka w domu. Możemy z nim rozmawiać po angielsku, sami się przy tym ucząc, na przykład przy komentowaniu tego, co widzimy w telewizji, spaceru przygotowaniu posiłków czy zakupach.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0