Jak przełamać strach przed mówieniem po angielsku?

HomeEdukacja i szkolenia

Jak przełamać strach przed mówieniem po angielsku?

Przedszkole w Świdnicy – wzór mądrego działania
Historie Sukcesu: Jak Pływanie Pomogło Mojemu Dziecku
Efektywna nauka języka angielskiego

Piątki i szóstki na świadectwach – od podstawki po liceum – sukcesy w konkursach, wysoki wynik na świadectwie maturalnym. Wydawać by się mogło, że w życiu codziennym takiej osobie łatwo przyjdzie posługiwać się angielskim w praktyce. Niestety wiele osób, po ukończeniu szkoły, zderza się z przykrą rzeczywistością. W klasie mogli błyszczeć wiedzą, niestety po ukończeniu edukacji często muszą uczyć się języka od nowa, na własną rękę.

Nauka angielskiego w tradycyjnej szkole

Oczywiście nie jest to prawda, że szkoła nie nauczy niczego pozytywnego. Teoria przyda się zawsze, choćby na początku, kiedy chcemy upewnić się, czy nasze zdania faktycznie brzmią poprawnie. Jednak przychodzi moment wyjścia z książek i otwarcia się na coś nowego, spontanicznego. Właśnie tym jest mowa. W szkole uczymy się regułek i jesteśmy nieustannie oceniani i rozliczani z tego, czy potrafimy złożyć kilka zdań w czasie zaprzeszłym lub, czy wiemy, czym różni się pierwszy tryb warunkowy od drugiego i jak skonstruować zdanie albo jak napisać czasownik nieregularny z trzeciej kolumny. Co nam da uczenie się wciąż na nowo tego samego, jeśli nie będziemy umieli wykorzystać wiedzy w praktyce, w codziennej i błahej sytuacji jak samodzielne zakupy w aptece czy prośba o udzielenie wskazówek, w jaki autobus wsiąść, by dotrzeć na dworzec?

Nauka angielskiego na kursie

Dlatego miejsca oferujące angielski dla dzieci Kraków, stosują nowatorskie podejścia do nauki języka, w których słuchacza zachęca się do tego, aby mówić. Słuchać, mówić i powtarzać oraz korygować błędy za pomocą lektora. Co istotne, w zrozumieniu kontekstu komunikatów pomagają gesty, mimika, mowa ciała, a wszystko po to, by pytania i odpowiedzi były dla uczestników kursu jasne, klarowne i łatwiejsze do zapamiętania.

Najlepsze, że kadra nauczycielska na kursach nie musi trzymać się reguł narzuconych przez szkołę, a więc nie musi podążać za z góry narzuconymi przez urzędników standardami. Grupy podzielone są na różny stopień zaawansowania, więc nie trzeba martwić się tym, że w naszej grupie ktoś będzie perfekcyjnie mówił po angielsku, a inni  siedzieć cicho w obawie przed porównaniem się do tej osoby.

Dlaczego warto uczyć się angielskiego?

Wymień my kilka najważniejszych zalet nauki języka:

  • Opóźniamy proces starzenia się mózgu poprzez tworzenie nowych ścieżek między neuronami;
  • Zyskujemy przewagę na rynku pracy – przypomnijmy, że nie każdy absolwent szkół średnich i wyższych faktycznie potrafi mówić w języku angielskim;
  • Poszerzamy granice własnego świata – nie musimy polegać wyłącznie na polskojęzycznych źródłach wiedzy i informacji;
  • Zyskujemy w oczach naszego środowiska;
  • Zyskujemy w swoich własnych oczach – jeśli umiemy coś dobrze, to po prostu powinniśmy być z siebie dumni.

Jak jeszcze uczyć się mówić w języku angielskim?

Najłatwiej w myślach lub po cichu mówić do siebie, nie przejmując się ani akcentem, ani poprawnością. Chodzi o to, aby po prostu zacząć działać. Jeśli idziemy spacerem przez piękny park, warto by było w myślach układać sobie zdania, w jaki sposób opisalibyśmy to, co widzimy, słyszymy i czujemy.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0