E-recepta i telemedycyna – duet idealny

HomeZdrowie i uroda

E-recepta i telemedycyna – duet idealny

Rozwijaj karierę w dietetyce z Vistulą
Dieta od dietetyka. Kiedy warto?
Nutrigo Lab Burner – skuteczny suplement diety przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej

Internet opanowuje coraz większą ilość dziedzin codziennego życia. Także i medycyna stara się przystosować do nowej rzeczywistości, wprowadzając warte uwagi rozwiązania, takie jak choćby e-recepta. To nowa metoda przepisywania leków, która pojawiła się w roku 2020 i szybko zdobyła popularność wśród pacjentów.

Zalety teleporady

Telemedycyna dużą popularność zdobyła w okresie pandemii, kiedy dostęp do różnego rodzaju specjalistów był znacznie utrudniony. Pacjenci szybko przekonali się, że wcale nie muszą stawać z lekarzem twarzą w twarz, aby uzyskać poradę medyczną, receptę i zalecenia. Pomimo tego że sytuacja epidemiologiczna już dawno się unormowała, zdalne konsultacje wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów.

Najczęściej korzystają z nich osoby, które mają ograniczony dostęp do opieki medycznej – mieszkają w małych miejscowościach, gdzie działa niewielu specjalistów. Teleporady są także polecane w przypadku osób zbyt chorych na to, by odbyć tradycyjną wizytę w przychodni. Często korzystają z nich pacjenci z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, w podeszłym wieku, niepełnosprawni bądź też ci, którzy zwyczajnie chcą zaoszczędzić swój cenny czas. Takie osoby mogą skorzystać z możliwości zdalnych konsultacji za pośrednictwem strony https://medspan.pl/.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak doskonale e-recepta łączy się z telemedycyną. Dzięki temu duetowi pacjent nie musi opuszczać własnego domu, aby uzyskać pomoc lekarza i otrzymać niezbędne mu leki. Nawet do apteki nie musi udawać się sam – wystarczy, że przekaże kod e-recepty oraz swój numer PESEL bliskiej osobie, aby ta mogła zrealizować receptę za niego.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to innowacyjna alternatywa dla papierowych recept, która pojawiła się w roku 2020. I choć początkowo zmiana ta spotkała się z dużą nieufnością pacjentów, szybko przekonali się oni, jak wygodne jest to rozwiązanie. Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też konsultację zdalną, otrzymuje od specjalisty czterocyfrowy kod za pośrednictwem e0maila, sms-a bądź też aplikacji mobilnej. Wystarczy, że w aptece poda ten kod razem ze swoim numerem PESEL, by mógł otrzymać od farmaceuty potrzebny lek.

Trzeba podkreślić, że recepty online realizować można we wszystkich działających na terenie kraju aptekach. Mowa tutaj nie tylko o tych stacjonarnych, ale także działających online.

Kwestią, którą warto omówić, jest ważność recepty. Otóż, większość z nich ważna jest przez okres 30 dni, tak samo jak tradycyjne, stosowane do niedawna, recepty papierowe. Warto pamiętać o tym, że lekarz może wystawić także, w zależności od rodzaju leku, receptę elektroniczną ważną przez 7, 120, a nawet 365 dni.

Ogromną zaletą recepty online jest fakt, iż można otrzymać ją bez wychodzenia z domu. Istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnych spotkań w gabinecie lekarskim, a pacjenci korzystają z nich coraz częściej i chętniej. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wypełnienie specjalnego formularza na stronie, która umożliwia otrzymanie e-recepty. Trzeba jedynie podkreślić, że to lekarz podejmuje ostateczną decyzję odnośnie tego, czy wystawić dokument.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0