Jak używać defibrylatora AED, by był on dla nas w pełni bezpieczny? Oto kilka ważnych wskazówek

HomeZdrowie i uroda

Jak używać defibrylatora AED, by był on dla nas w pełni bezpieczny? Oto kilka ważnych wskazówek

Alergia i dolegliwości alergiczne.
Ćwiczenia obwodowe – ABC dla poczatkującego
Rezonans magnetyczny w neurologii

Defibrylatory, czasem nazywane też urządzeniami AED, to zaawansowane technicznie konstrukcje, których głównym celem jest przywrócenie właściwego rytmu pracy serca. O jakich zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać?

Jakie rodzaje defibrylatorów są dostępne na rynku?

Instytucją, która ma bardzo duży wpływ na to, w jakim kierunku będą rozwijać się te defibrylatory, jest Europejska Rada Resuscytacji. To z jej rekomendacji korzysta się najczęściej. Widać to na przykład w sytuacji, kiedy kupujemy AED ze sklepu Centrum Ratownictwa.

Dostępne tam produkty są zgodne z wytycznymi, jakie narzuca ERC. Na rynku funkcjonuje dziś kilka rodzajów defibrylatorów. Najczęściej spotykamy się z wersją półautomatyczną. Po podpięciu elektrod sprzęt samodzielnie monitoruje pracę serca, jednak decyzję o wyładowaniu zawsze podejmuje operator, który musi nacisnąć odpowiedni przycisk. 

Defibrylator AED

Dużą popularnością cieszą się też defibrylatory automatyczne. Jedną z głównych różnic między tymi dwoma grupami produktów jest to, że te drugie — po wcześniejszej analizie rytmu pracy serca — decyzję o wyładowaniu podejmują automatycznie. 

Ciekawym rozwinięciem idei defibrylatora jest wszczepialny kardiowerter ICD, który pod wieloma względami można przyrównać do rozrusznika serca. To urządzenie, którego — z oczywistych względów — nie można określić mianem ogólnodostępnego, które przyda się w pierwszej pomocy.

Czy defibrylator AED jest bezpieczny?

Tak, bez wątpienia jest to sprzęt prosty, bezpieczny i intuicyjny w obsłudze. Niestety, ale wciąż można spotkać się z wieloma mitami na jego temat, które są bardzo popularne w społeczeństwie. Powinniśmy pamiętać o tym, że defibrylator jest niewskazany głównie dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. 

Można używać AED, jeśli osoba poszkodowana ma na palcach pierścionki. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by użyć defibrylatora w sytuacji, gdy na ciele znajduje się na przykład biżuteria. Trzeba jednak pamiętać o tym, że elektrody nie mogą się z nią stykać, bo może to doprowadzić do poparzeń. 

Nie zaleca się używać tej formy ratowania ludzkiego życia, jeśli znajdujemy się w miejscu, gdzie zachodzi ryzyko wybuchu materiałów łatwopalnych. Z AED nie korzystamy też u osób przytomnych, jednak w tej sytuacji urządzenie samo powinno zablokować taką możliwość.

Wykazano, że nie istnieją medyczne przesłanki, by nie stosować defibrylatorów u kobiet w ciąży. Wyładowanie nie ma negatywnego wpływu na płód, więc w razie zatrzymania akcji serca u przyszłej mamy możemy skorzystać z tej metody.

Jak stosować AED?

Są to urządzenia bardzo proste w obsłudze. Wystarczy stosować się do kolejnych komunikatów głosowych lub grafik, jakie znajdują się na defibrylatorze. Warto jednak pamiętać o tym, by w prawidłowy sposób przymocować elektrody. Muszą one mocno przylegać do ciała. 

W czasie analizowania rytmu serca nie wolno dotykać osoby poszkodowanej. Nawet najmniejsza interakcja zaburzy cały proces, który będzie trzeba powtarzać od początku. Operator defibrylatora powinien też na poważnie podejść do zabezpieczenia miejsca wypadku. 

W czasie wyładowania przez ciało poszkodowanego przechodzi energia o mocy ponad 150 dżuli. Nikt nie może dotykać wtedy tej osoby. Zaleca się, aby wszyscy — włącznie z operatorem — odsunęli się na co najmniej metr. Jeśli będziemy uważnie słuchać komunikatów głosowych, to szanse na ratunek znacznie wzrosną. W toku wszystkich podejmowanych czynności nie zapominajmy też o wezwaniu służb ratunkowych, dzwoniąc na numer 112.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0