Gdzie sprawdzą się reflektory i spoty sufitowe – oświetlamy wnętrza

HomeDom i ogród

Gdzie sprawdzą się reflektory i spoty sufitowe – oświetlamy wnętrza

Meble dębowe – dlaczego to interesująca propozycja?
Baterie wannowe ścienne – Poznaj 3 najchętniej kupowane modele!
Tacchini – krzesła, stoły i kanapy wprost stworzone do nowoczesnych pomieszczeń

Oświetlenie sufitowe to jedno z bardziej popularnych, ale też uniwersalnych sposobów na doświetlenie niemal każdego wnętrza. Lampy sufitowe (Ardant.pl) pojawiają się bardzo często zarówno w aranżacjach domowych, jak i komercyjnych. Dlaczego tak chętnie sięgamy po te rozwiązanie? Co skłania nas do wyboru oświetlenia sufitowego? Oto kilka powodów, które przekonają także i Ciebie.

Uniwersalna stylistyka

Jeszcze kilka lat temu nawet bardzo duże pokoje były oświetlane tylko jednym, centralnym żyrandolem. To rozwiązanie sprawiało, że pomieszczenie wydawało się płaskie, bez wyrazu, a dodatkowo nie było dobrze doświetlone. Bardzo często różnego rodzaju wnęki, zagłębienia i kąty pozostały zacienione i przez to mało estetyczne. Na szczęście te czasy minęły i coraz rzadziej zdarzają się pomieszczenia, w których znajduje się tylko jedna lampa. Właśnie tu z pomocą przyszło funkcjonalne oświetlenie sufitowe, takie jak spoty i reflektory.

Nie ma powodu, by w eleganckim pokoju rezygnować  z dużego, zdobnego żyrandola lub bardziej nowocześnie, z efektownej lampy wiszącej. To bardzo ważny element dekoracji, który nadaje charakteru całemu pomieszczeniu, ważne jednak, by na tej jednej lampie nie kończyć. Dopełnienie dekoracyjnego oświetlenia uniwersalnymi spotami to rozwiązanie idealne.

Spoty wybierane w kolorze sufitu, zazwyczaj białe, nie odwracają uwagi od dekoracyjnych elementów oświetlenia, ale doskonale radzą sobie z doświetleniem zacienionych miejsc. Warto postawić na takie rozwiązanie zarówno w dużym salonie, w kuchni, jak i w sypialni. To także opcja bardzo często wykorzystywana w reprezentacyjnych recepcjach, salach konferencyjnych lub hotelowych lobby, gdzie duża przestrzeń wymaga dobrego oświetlenia.

Co z reflektorami? One także sprawdzają się w takiej funkcji. Te jednak, z uwagi na możliwość regulacji głowicy, warto wybierać do wnętrz bardzo wymagających. Jaka jest różnica? Spoty to tuby, które świecą bezpośrednio w dół. Oczywiście światło rozprasza się wokół, ale główny strumień kierowany jest pionowo. Jeśli chodzi o reflektory, te można skierować w dowolnym kierunku, a to bardzo ważne, na przykład kiedy trzeba doświetlić głęboką wnękę, ciemną szafkę na książki, dekoracyjną ścianę z cegły lub po prostu rodzinne fotografie zawieszone na ścianie. Odpowiednie ustawienie reflektorów potrafi zupełnie odmienić ciemne wnętrze. Może też poprawić jego proporcje, optycznie je powiększyć i nadać szlachetności. Czy takie rozwiązanie nie jest idealne?

Spoty i reflektory – praktyczne rozwiązanie

Spoty i reflektory to nie tylko oświetlenie dodatkowe, są sytuacje, w których te lampy idealnie sprawdzają się, jako oświetlenie centralne. W jakich przypadkach? Chodzi przede wszystkim o pomieszczenia niewielkie i niewysokie, w których duże lampy wiszące i żyrandole mogłyby wyglądać przesadnie i zdecydowanie przyćmić całe pomieszczenie. Właśnie w takich pomieszczeniach, jak przedpokój, hall czy nieduża łazienka spoty i reflektory powinny zastąpić duże lampy. Tutaj najlepiej wybierać modele jak najkrótsze, tak by światło rozchodziło się już przy samej linii sufitu. W takim przypadku też spokojnie można pozwolić sobie na więcej punktów świetlnych. W końcu ma to być oświetlenie główne.

Praktyczne oświetlenie dodatkowe

Na koniec warto wspomnieć także, że oświetlenie sufitowe możne stanowić funkcjonalny dodatek do wnętrza. Długie spoty umieszczone nad kuchenną wyspą lub blatem będą pełniły rolę oświetlenia zadaniowego, a kilka reflektorów umieszczonych w łazience może doskonale doświetlić duże lustro. Gorąco polecamy takie rozwiązanie przede wszystkim z uwagi na jego wysoką funkcjonalność, ale także na przystępną cenę. Niewielkie, punktowe reflektory i spoty można kupić już za  kilkadziesiąt złotych, więc nie będzie to duże obciążenie dla domowego budżetu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1