Kiedy trzeba wymienić wał napędowy w samochodzie?

HomeHandel

Kiedy trzeba wymienić wał napędowy w samochodzie?

Co mają do zaoferowania metalowe nogi do ławki?
Komputer nurkowy – wyposażenie obowiązkowe każdego nurka
Obrotowe siłowniki w systemach pneumatycznych

Wał napędowy jest jednym z ważnych elementów układu napędowego samochodu. Kiedy konieczna jest jego wymiana na nowy? Sprawdź objawy usterek i porady dotyczące montażu nowego wału.

Czym jest wał napędowy?

Element jak wał napędowy jest bardzo istotnym elementem pojazdu. Jego zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego, jaki powstaje w silniku, na koła, aby dzięki temu samochód albo inny pojazd mógł się poruszać.

Pod kątem konstrukcyjnym wał napędowy ma postać wykonanej ze stali albo aluminium rury, która może być zbudowana z jednego albo z kilku połączonych ze sobą elementów. Głównym rodzajem wału napędowego, jaki używany jest w pojeździe, to tzw. wał Kardana, którego elementy łączone są za pomocą przegubów krzyżakowych.

Najczęściej wały napędowe są używane w samochodach terenowych, wyposażonych w napędy 4 x 4, ale spotykane są także w innych pojazdach.

Wał napędowy – kiedy może dojść do jego usterki?

Podobnie jak inne elementy pojazdu, także wał napędowy narażony jest na usterki. Głównie są one efektem przeciążeń, jakie powstają podczas jazdy samochodem. Właśnie dlatego na uszkodzenie najbardziej narażone są wały w samochodach często eksploatowanych, poruszających się po nierównych nawierzchniach.

Zwiększone ryzyko uszkodzenia wału napędowego pojawia się również wtedy, gdy samochodem gwałtownie się startuje i hamuje.

Problemy będzie sprawiał także wał napędowy, który nie jest odpowiednio konserwowany. Zalecane jest między innymi jego smarowanie oraz usuwanie zanieczyszczeń, które mogą naruszyć jego konstrukcję.

Jaki są objawy usterek wału napędowego?

Gdy dochodzi do uszkodzenia elementu jak wał napędowy, mogą towarzyszyć mu charakterystyczne objawy.

Najczęściej objawami usterek wału napędowego są:

  • wibracje
  • drgania
  • szarpnięcia
  • buczenie
  • stukanie

Te niepokojące sygnały dochodzą zwłaszcza spod samochodu, czyli z miejsca, gdzie zlokalizowany jest wał napędowy. Często nasilają się one podczas ruszania samochodem i hamowania. Gdy zatem odczuwane są one podczas korzystania z pojazdu, wtedy należy udać się do warsztatu samochodowego na dokładniejszą diagnostykę.

Dodatkowym symptomem wskazującym na uszkodzenie wału napędowego są wyczuwalne na jego przegubach luzy. Można zauważyć je podczas samodzielnych oględzin wału napędowego.

Jak naprawić uszkodzony wał napędowy?

Gdy dochodzi do uszkodzenia wału napędowego, wtedy nie warto zwlekać z jego naprawą. Może to bowiem prowadzić do jeszcze poważniejszych usterek, które będą droższe w naprawie. Mogą one między innymi spowodować powstanie uszkodzeń innych elementów układu napędowego, w tym silnika, układu hamulcowego.

Uszkodzenie walu napędowego może mieć różny charakter. Jako że część ta składa się z różnych elementów, usterka może dotyczyć przegubów wału, jego łożysk, tulei.

Naprawa wału napędowego w samochodzie może dotyczyć zarówno jego wymiany na nowy, co związane jest z wyższym wydatkiem, jak i jego regeneracji, czyli dokładnej naprawy.

Wał napędowy – wymieniać czy regenerować?

Jeżeli wał napędowy jeszcze jest w miarę dobrym stanie technicznym, wtedy najczęściej prowadzona jest jego regeneracja. W ramach regeneracji wał jest rozkręcany, a jego uszkodzone elementy wymienianie są na nowe albo są naprawiane. Następnie wał jest odpowiednio smarowany, składany, wyważany i testowany pod kątem sprawności działania.

Regeneracja wału napędowego jest usługą tańszą od jego wymiany na nowy. Jest również bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ na śmieci nie trafia kolejny element.

Zdarza się jednak, że wymiana wału napędowego na nowy jest niezbędna, gdy obecnie używany jest już tak zniszczony, że jego regeneracja po prostu nie jest możliwa. Wtedy wał jest demontowany i na jego miejsce montuje się nowy element.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0