Dlaczego tak trudno zacząć Ci oszczędzać? 4 możliwe powody

HomeBiznes i prawo

Dlaczego tak trudno zacząć Ci oszczędzać? 4 możliwe powody

Czym jest prawo pracy? Podstawowe zasady
Dotacje z Urzędu Pracy – najważniejsze informacje
Miejsce zamieszkania pozwanego

Oszczędzanie wydaje się proste, w Internecie można znaleźć mnóstwo pomysłów i porad na początek. Instagramy o rozwoju biznesu i oszczędnościach rozwijają się nieprawdopodobnie szybko. Ale gdy starasz się wdrożyć znalezione wskazówki do swojego życia, możesz nie zauważyć poprawy, a nawet wręcz przeciwnie: spadek ilości już zgromadzonych przez Ciebie oszczędności. Jeśli zastanawiałeś się, czemu gromadzenie pieniędzy nie idzie Ci tak dobrze, jak zakładałeś, najpewniej znajdziesz tu odpowiedź na swoje troski. Te pięć problemów na drodze ku fortunie da się łatwo i bez większych nakładów finansowych rozwiązać. Po ich przezwyciężeniu będziesz mógł cieszyć się efektywnym oszczędzaniem.

Nieregularność

Bardzo często, jeśli nie najczęściej, brak efektów w oszczędzaniu wynika z braku regularności. Jeśli nie robimy czegoś systematycznie, nie staje się to naszym nawykiem, a więc nie przychodzi nam automatycznie. Czyli musimy nad tym czuwać, czasem nam się zapomni i zataczamy błędne koło. Dodatkowo oszczędności gromadzone nieregularnie mają większą tendencję do znikania. Jeśli zbieraliśmy regularnie np. przez pół roku, a następnie przez dwa miesiące nie pamiętaliśmy o odkładaniu pieniędzy, nagle może okazać się, że brak wpływu nowych oszczędności spowodował dziurę w naszych dotychczas zebranych. To działa demotywująco, bo okazuje się, że pomimo starań nie ma efektów i mniej się do oszczędzania przykładamy. To kolejne zamknięte koło, którego główną, a czasami jedyną przyczyną jest brak regularności.

Nagradzanie się

Jeśli systematycznie gromadzisz małe kwoty, nigdy nie wprowadzaj systemu nagradzania się. Nie zadziała on w przypadku gromadzenia pieniędzy. Jeśli uzbierasz pułap 1000 zł, nie kupuj sobie czegoś w nagrodę, ba cały efekt, który udało Ci się wypracować, runie. System nagradzania się jest dobry w przypadku nawyków, w których są dla nas ważne same nawyki, a nie ich efekt. W oszczędzaniu chodzi o gromadzenie pieniędzy, więc nie wydawaj tych, które już masz, jako nagroda za ich uzbieranie. To tworzenie kolejnego błędnego koła, które nie tylko sprawi, że na koniec twoje oszczędności będą zerowe, ale w dodatku utwierdzi Cię w przekonaniu, że oszczędzanie nie jest dla Ciebie, bo najwyraźniej sobie z tym nie radzisz.

Utożsamianie oszczędności z funduszem

Jeśli oszczędzasz po to, aby mieć odłożoną sporą sumę pieniędzy na przyszłość, nigdy nie doliczaj ich do swojego funduszu np. wakacyjnego. Jeśli chcesz jechać na wakacje, odkładaj na nie niezależnie od zbierania oszczędności. Na samych wakacjach też nie wydawaj pieniędzy przeznaczonych do bycia oszczędnościami. Dzięki temu nie będziesz wydawał pieniędzy, które chcesz zgromadzić. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, uda Ci się uzbierać na wakacje i wciąż oszczędzać. Możesz w tym celu obniżyć odkładaną na oszczędności kwotę, ale nigdy nie rezygnuj z oszczędzania w imię przyjemności.

Złe rozplanowanie budżetu

Każde oszczędzanie należy rozpocząć od planu. Bez planu nie będziesz w stanie stwierdzić, ile faktycznie możesz odłożyć, a ile musisz wydać. Jeśli zaczniesz oszczędzać bez niego albo z nim źle zrobionym, szybko okaże się, że nie jesteś w stanie spełnić swoich własnych oczekiwań i musisz coraz częściej sięgać po swoje oszczędności, żeby zapłacić za czynsz czy prąd. Nie musisz gromadzić dużych oszczędności: wystarczy 5 zł tygodniowo, ale systematycznie i zgodnie ze swoimi możliwościami. W przeciwnym razie możesz niepotrzebnie obniżyć jakość swojego życia tylko po to, aby mieć więcej pieniędzy na koncie.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 3