Jazda na koniu z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym rodzajem spędzania czasu wolnego. Obcowanie z tymi pięknymi zwierzętami nie tylko poprawia samopoczucie, ale ma także zbawienny wpływ na zdrowie i pokój ducha. Powstają nowe ośrodki jeździeckie, stadniny koni, agroturystyki konne i stajnie, które oferują różne programy skorzystania z usług jazdy konnej. Jak jednak ubrać się na taką wyprawę?
Podstawowe elementy stroju jeździeckiego
Elementów o które musi zadbać jest całkiem sporo. Można wśród nich wymienić:
- Kask jeździecki.
- Koszulkę.
- Bluzę lub kurtkę.
- Kamizelkę ochronną.
- Rękawiczki.
- Bryczesy
- Obuwie
- Skarpetki
Pełną listę niezbędnych produktów znajdziesz tutaj: https://firsthorseonthemoon.com/dla-jezdzca
Kask Jeździecki
Kask jeździecki, czyli popularny toczek to absolutna podstawa. To dzięki niemu nasza głowa jest chroniona przed urazami. Zakup kasku wiąże się z wydatkiem rzędu 100-300 złotych. Należy pamiętać, że toczek musi być idealnie dopasowany do głowy oraz posiadać ważne atesty.
Koszulka
To jeden z tych elementów ubioru, które nie wymagają specjalistycznego kształtu ani materiału. Warto zadbać o to, aby koszulka przylegała do ciała i zakrywała ramiona, plecy oraz dekolt. Dzięki temu chronimy dodatkowo ciało przed upadkiem lub otarciem o wystające gałęzie.
Bluza lub kurtka
Zakup odpowiedniego okrycia należy uzależnić od panujących warunków klimatycznych. Gdy jest stosunkowo ciepło, wystarczy sweter lub polar, gdy robi się chłodniej, można dodatkowo nabyć kurtkę lub kamizelkę. Podobnie jak z koszulką ważne jest ścisłe przyleganie do ciała oraz zakończenie na wysokości bioder lub pośladków. Profesjonalna kurtka czy bluza, to wydatek rzędu 200 złotych.
Kamizelka ochronna
Kamizelki zapewniają ochronę kręgosłupa oraz klatki piersiowej w razie upadku lub kolizji. Są szczególnie polecane dla nowych adeptów jeździectwa crossowego, w którym oprócz jazdy, wykonujemy także skoki. Koszt takiej kamizelki mieści się w przedziale 200-500 złotych.
Rękawiczki
Jazda na koniu może powodować drobne ranki czy przetarcia. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, zaleca się używanie rękawiczek. Przy rzadkim korzystaniu, wystarczą typowe rękawiczki ogrodowe, dla bardziej zapalonych jeźdźców zaleca się specjalne rękawice ze wzmocnieniem między palcem małym a serdecznym oraz między kciukiem a palcem wskazującym. Ich koszt to mniej więcej 50-80 złotych.
Bryczesy
Spodnie jeździeckie nie posiadają szwu po wewnętrznej stronie nogawki. Dostępnych jest wiele wariantów kolorystycznych, wykonanych z odmiennych tworzyw: od jeansu po dzianinę czy softshell. Mogą być wyposażone w lej kolanowy, czyli wzmocnienie z materiału, skóry, zamszu czy silikonu jedynie w okolicach kolana, lub lej pełny, który obejmuje krok oraz całą wewnętrzną część ud, kolan oraz łydek. Bryczesy to koszt w granicach 80-300 złotych. Na początkowych etapach nauki można je zastąpić przylegającymi spodniami lub legginsami.
Obuwie
Wyróżniamy kilka rodzajów obuwia przeznaczonego do jazdy. Oficerki, sztyblety, sztylpy czy czapsy, to długie, skórzane obuwie występujące z gładką powierzchnią i obcasem Mogą być wsuwane, zapinane na zamek lub wiązane. Zawsze muszą być dobrze dopasowane, gdyż tylko wtedy spełniają swoje funkcje ochronne. Koszt butów to około 100-300 złotych.
Skarpetki
Jeśli nie chcemy inwestować w kompletny strój, skarpetki jeździeckie można zastąpić podkolanówkami. Te jednak mają mniejszą wytrzymałość. Dobre, komfortowe, bawełniane skarpety jeździeckie kupimy już za 30 złotych.
Niezbędne zakupy zrobisz w sklepie jeździeckim https://firsthorseonthemoon.com/
COMMENTS