Metody oszczędzania. Znajdź idealną dla siebie

HomeGospodarka

Metody oszczędzania. Znajdź idealną dla siebie

Biorąc chwilówkę skorzystaj z promocji
Pomysł na biznes, czyli dlaczego warto znać się na tym, co się robi
Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Wbrew pozorom oszczędzanie nie jest proste. Wymaga od nas dużo samozaparcia i cierpliwości. I oczywiście dobrania odpowiedniej metody gromadzenia pieniędzy. Zależnie od naszego stylu i trybu życia różne sposoby oszczędzania będą pasować nam idealnie. Specjalnie dla Ciebie zebrałam kilka sprawdzonych systemów, abyś mógł wybrać coś idealnego dla siebie i zacząć efektywnie oszczędzać. Jeśli zastanawiałeś się jak oszczędzać, ale żadna wdrażana przez Ciebie forma nie była dla Ciebie odpowiednia, możesz spróbować stworzyć swoją własną hybrydę z przedstawionych tu metod. Najważniejsze w oszczędzaniu jest dostosowanie się do swoich możliwości zarówno finansowych, jak i psychicznych.

Procent od każdej transakcji

Tę metodę oferuje coraz więcej banków. Polega ona na tym, aby od każdej przeprowadzonej transakcji odprowadzić na konto oszczędnościowe jakiś jej procent. W ten sposób oszczędzanie wpisujesz sobie w koszty transakcji. Wybrany procent zależy tylko od Ciebie. Jeśli obracasz sporą ilością pieniędzy, może to być nawet pięć czy dwa procent. Im mniejsza kwota, tym większy procent będzie odpowiedni. Co ważne przy tej metodzie, to pieniądze, które już masz, idą na oszczędności, a nie pieniądze, które dopiero dostałeś w wypłaty. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je odłożyć. Ponadto to wielokrotne odkładnie małych sum, co odbierzemy znacznie pozytywniej niż jednorazowe odkładanie sporej kwoty.

Comiesięczna stała kwota

Aby ta metoda miała sens, musisz być niezwykle świadomy co do swoich potrzeb finansowych. Ten system zakłada, że co miesiąc odprowadzasz lub odkładasz konkretną kwotę na cel oszczędnościowy. Może to być 100 zł, 200 zł albo tylko 20 zł. Ważne, żeby kwota była odkładana w regularnych odstępach, np. każdego piętnastego dnia miesiąca. Aby działała prawidłowo i była efektywna, musisz przestrzegać systematyczności. Bez regularnych wpłat nigdy nie uda Ci się przy tej metodzie skutecznie oszczędzać.

Comiesięczna wpłata uzależniona od ponoszonych kosztów

Ta metoda bywa zwodnicza. Nie polega ona na żadnej regularności i jest najmniej efektywna. Polega ona na comiesięcznym odkładaniu kwoty, którą w danym miesiącu jesteśmy w stanie odłożyć. Oczywiście, polega ona tylko i wyłącznie na subiektywnych odczuciach. Z drugiej strony jest ona doskonała dla osób bez stałych dochodów, które są uzależnione np. od sezonu. Trzeba przy niej pamiętać, że w ciągu trwania oszczędzania kwoty powinny dawać pożądaną średnią. Jeśli w czerwcu wpłacimy 100 zł, a w lipcu tylko 50 zł, to w sierpniu znowu powinna to być większa kwota. Dzięki temu uda nam się, mimo nieregularnych kwot, utrzymać średni stały wpływ.

Pojemnik na brzydkie słowa

Ta metoda stała się popularna za sprawą amerykańskich filmów familijnych. Jest bardzo prosta. Za każde złamanie ważnego dla nas postanowienia wrzucamy odpowiednią kwotę do specjalnie przygotowanego pojemnika i nie wolno nam jej stamtąd zabrać. To może być sposób, aby przestać palić albo zacząć biegać. Im bardziej zależy Ci na postanowieniu, tym wyższą kwotę powinieneś wybrać. Gdy uda Ci się uporać z problemem będziesz miał oszczędzoną sporą sumę pieniędzy.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0