Media społecznościowe – czym są?

HomeInternet

Media społecznościowe – czym są?

Nowy sezon Premier League. Kiedy rusza? Kto zagra? Gdzie oglądać rozgrywki?
SEO w praktyce: Skuteczne pozycjonowanie stron
Co może zaproponować nowoczesny outsourcing IT dla przedsiębiorstwa?

Media społecznościowe już od wielu lat stanowią nieodłączną część związaną z naszą codzienną aktywnością w sieci. W tym artykule sprawdzimy, czym tak naprawdę są social media i jaka jest ich definicja. Przyjrzymy się także możliwościom, jakie oferują.

Definicja mediów społecznościowych

Termin media społecznościowe pojawił się w powszechnym użyciu ponad 15 lat temu, mniej więcej w połowie pierwszego dziesięciolecia XXI wieku. Tym pojęciem określa się platformy internetowe oraz aplikacje mobilne umożliwiające użytkownikom szybkie i bezproblemowe komunikowanie się ze sobą za pomocą wiadomości tekstowych, oraz rozmów wideo. Początkowo social media były wykorzystywane głównie do utrzymywania kontaktów z naszymi przyjaciółmi, znajomymi i członkami rodziny. Obecnie, za pośrednictwem osobistego profilu możemy w mediach społecznościowych udostępniać materiały zdjęciowe i filmowe związane z różnymi sytuacjami i wydarzeniami w naszym życiu, zarówno tymi ważnymi i podniosłymi, jak i zabawnymi. W dzisiejszych czasach social media stanowią także źródło ciekawych informacji, porad i wiadomości ze świata polityki, sportu, kultury czy nauki. W odróżnieniu od tradycyjnych mediów platformy społecznościowe dają możliwość interakcji użytkowników, dyskusji i wymiany opinii na dany temat. Dynamiczny rozwój social media spowodował ich podział na kilka kategorii. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • Blogi i mikroblogi (Reddit, Twitter);
  • serwisy i aplikacje społecznościowe (Facebook, Snapchat, TikTok, Instagram);
  • komunikatory internetowe i mobilne (Messenger, Telegram, WhatsApp);
  • serwisy multimedialne (YouTube, Vimeo, Twitch).

Czy warto posiadać konto w mediach społecznościowych?

W sieci możemy znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących social media oraz możliwości ich wykorzystania. Użytkownikom indywidualnym posiadającym konto osobiste media społecznościowe dają możliwość tworzenia dużej listy kontaktów, złożonej przede wszystkim ze znajomych, przyjaciół i członków rodziny. Za pomocą social media możemy komunikować się z nimi z każdego miejsca na ziemi. Umożliwiają zacieśnianie więzi międzyludzkich oraz utrzymywanie kontaktów z bliskimi nam ludźmi, których znamy z różnych miejsc i sytuacji związanych z naszym życiem, takich jak szkoła, studia czy praca.

Do czego można wykorzystać media społecznościowe?

Profil w mediach społecznościowych najczęściej wykorzystujemy do komunikowania się z innymi użytkownikami i dzielenia się z nimi różnorodnymi treściami. Jednak social media można wykorzystać w celach zawodowych. Ich ogromna popularność, sprawia, że stały się interesującym i zupełnie darmowym miejscem, w którym możemy promować i reklamować naszą działalność. Umożliwiają tworzenie listy kontaktów, które są jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie w biznesie. W mediach społecznościowych możemy budować rozpoznawalność własnej marki, zwiększyć sprzedaż oferowanych dóbr oraz docierać do dużej grupy potencjalnych klientów i komunikować się z nimi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1