Co warto wiedzieć o kupnie gotowej spółki z o.o.?

HomeBiznes i prawo

Co warto wiedzieć o kupnie gotowej spółki z o.o.?

Jak długo czeka się na profesjonalne tłumaczenia techniczne? Sprawdźmy!
Wybór adwokata rozwodowego w Białymstoku: Dlaczego lokalny ekspert to klucz do sukcesu?
Legalizacja zbiorników LPG – co warto wiedzieć?

Spółka z o.o. stanowi obecnie najpopularniejszą formę spółki w Polsce. Ten typ prowadzenia działalności gospodarczej posiada bardzo długą listę zalet, przy stosunkowo krótkiej liście wad. Osoby, które są zdecydowane na prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, muszą zadecydować, czy zarejestrują ją na własną rękę, czy też kupią gotową spółkę. To właśnie ta druga opcja wybierana jest przez coraz większą liczbę przedsiębiorców. Dlaczego?

Gotowa spółka z o.o. – czym jest?

Gotowe spółki z o.o. to spółki, które zostały już wcześniej zarejestrowane. Ich sprzedażą zajmują się specjalistyczne firmy, od których można nabyć je w ciągu zaledwie jednego dnia. Po finalizacji transakcji przedsiębiorca staje się jedynym właścicielem spółki i może zarządzać nią według własnego uznania. To rozwiązanie bez wątpienia bardzo wygodne – zwalnia przedsiębiorcę z potrzeby przechodzenia przez wszystkie formalności, których wymaga rejestracja spółki. Nie musi zajmować się wędrówką po urzędach, oczekiwać na decyzje, a także – kłopotać się opłatami związanymi z założeniem spółki. Podczas gdy rejestracja spółki z o.o. zajmuje z reguły kilka tygodni, gotową spółkę można nabyć w ciągu maksymalnie dwóch dni.

Dlaczego proces rejestracji spółki z o.o. jest stratą czasu?

Nie ma co ukrywać – rejestracja spółki z o.o. wymaga od przedsiębiorcy dopełnienia sporej ilości formalności. Jest to proces, który może zająć nawet kilka tygodni, a w przypadku braku doświadczenia – przeciągnąć się jeszcze bardziej. Wystarczy nie dopilnować kompletności złożonych dokumentów, aby proces rejestracji zajął nawet kilka miesięcy. Dla osób, które mają już pomysł na działalność gospodarczą i chcą ją rozpocząć jak najszybciej, samodzielna rejestracja spółki z o.o. to zwyczajne marnotrawstwo cennego czasu. Czas ten po zakupie gotowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można przeznaczyć na jej rozwój, przybliżając się do założonych celów.

Co oznacza określenie czyste spółki z o.o.?

Przedsiębiorcy zainteresowani kupnem gotowej spółki z o.o. spotykają się z określeniem czystej spółki. Otóż, nazwa ta stosowana jest w odniesieniu do spółek, które nigdy nie były związane z żadnym rodzajem działalności gospodarczej. Wyróżnia je:

  • brak zadłużenia,
  • brak historii kredytowej,
  • brak zobowiązań związanych z zawartymi umowami.

Kto może zdecydować się na gotową spółkę z o.o?

Na zakup gotowej spółki z o.o. może zdecydować się każda osoba, która rozważa posiadanie spółki tego rodzaju. To dobre rozwiązanie w szczególności dla:

  • przedsiębiorcy, który chce prowadzić swoją działalność pod osobowością prawną spółki z o.o.,
  • osób, które po raz pierwszy zakładają własną firmę,
  • osób, które ubiegają się o dofinansowanie z UE,
  • osób, które nie chcą czekać na zakończenie procesu rejestracji w pełni funkcjonalnej spółki z o.o.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że koszt zakupu spółki z o.o. zależy od jej wieku. Im jest starsza, z tym wyższym kosztem zakupu musi liczyć się przedsiębiorca.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0