d. Instytut Historii, Polska Akademia Nauk, Warszawa
Prof. dr hab. Jerzy Jedlicki jest historykiem. Zajmował się dziejami gospodarczymi, społecznymi ziem polskich w XIX wieku oraz historią idei w nowożytnej Europie. Od roku 1954 do 2009 pracował w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie w l. 1991-2006 kierował pracownią dziejów inteligencji. Pod swoją redakcją wydał „Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918” (3 tomy, IH PAN i Neriton, 2008), w tym tom II jego autorstwa. W latach 1978-1981 należał do grona założycieli i wykładowców nielegalnego Towarzystwa Kursów Naukowych, w stanie wojennym internowany. Fellow of the Woodrow Wilson International Center for Scholars w Waszyngtonie 1989--1990. Autor wielu esejów i publikacji prasowych. Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”, członek PEN-Clubu.
2015-10-30
Trzej uczeni z PAN – prof. Stanisław Penczek, prof. Kazimierz Rzążewski i prof. Jerzy Jedlicki – zostali tegorocznymi laureatami Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwanych „polskimi noblami”. Naukowców uhonorowano za za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze oraz wnoszą wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy Polski
– Trzeba starać się postępować tak, żeby móc spojrzeć w lustro. Żeby móc szanować siebie samego. To jest, żeby nie robić rzeczy, których się potem człowiek będzie wstydził – mówi prof. dr hab. Jerzy Jedlicki
Serwis naukowy prowadzony przez zespół magazynu Academia PAN. Zapraszamy do przysyłania informacji o badaniach, aktualnie realizowanych projektach naukowych oraz imprezach popularyzujących naukę.
Dla użytkowników: Regulamin
Informujemy, że używamy ciasteczek (plików cookies) w celu gromadzenia danych statystycznych, emisji reklam oraz prawidłowego funkcjonowania niektórych elementów serwisu. Pliki te mogą być umieszczane na Państwa urządzeniach służących do odczytu stron, a korzystając z naszego serwisu wyrażacie Państwo zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji o celu używania i zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce: TUTAJ
Redakcja serwisu online
Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk
PKiN, pl. Defilad 1, pok. 2110
(XXI piętro)
00-901 Warszawa
tel./fax (+48 22) 182 66 61 (62)
e-mail: academia@pan.pl