Print this page
Olsztyn uczył się i bawił nocą Materiały prasowe

Olsztyn uczył się i bawił nocą

Academia

2018-10-05

Najważniejszą imprezę popularno-naukową Europy – Noc Naukowców – już piąty raz zorganizował w stolicy Warmii i Mazur Instytut Rozrodu Zwierzat i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Przez ponad 10 godzin kilkudziesięciu uczonych niestrudzenie przekonywało, że nauka jest nie tylko świetną zabawą, ale też niezwykle ważną częścią naszego codziennego życia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia

 

Obchodzona 28 września 2018r. w całej Europie Noc Naukowców to czas, w którym oczy wszystkich zwrócone były w stronę badań, odkryć i osiągnięć uczonych. To czas, gdy każdy bez względu na wiek czy wykształcenie mógł wziąć „naukę w swoje ręce”, wcielając się w rolę odkrywców, eksperymentatorów i badaczy.

 

Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierzat i Badań Żywności PAN w Olsztynie odeszli na ten jeden dzień od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i zachęcać najmłodszych do wkroczenia w przyszłości właśnie na ścieżkę kariery naukowej. Popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy były znakomitym pretekstem do spotkania z badaczami i przekonania się jak ważne są osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu.

 

Biorąc udział w atrakcjach przygotowanych przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN kilka tysięcy gości Nocy Naukowców, w tym dzieci, młodzież szkolna, dorośli i seniorzy, mogli m.in. dowiedzieć się jak uniknąć zakażeń przewodu pokarmowego, zrozumieć jak fermentują różne produkty spożywcze, sprawdzić czym są liofilizaty i wykorzystać je do stworzenia własnych kosmetyków, a także zobaczyć jak wygląda praca w laboratorium kryminalistycznym. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty w formule „hands on”, podczas których zamienialiśmy swój smartfon w mikroskop, budowaliśmy żelkowe DNA i tworzyliśmy sztuczny kawior wykorzystywany w kuchni molekularnej. Nie zabrakło też dyskusji z ekspertami na temat przyszłości żywności w dobie robotów, drukarek 3D i rolnictwa wertykalnego.

 

Wśród stanowisk przygotowanych przez Instytut znalazły się również warsztaty i pokazy poprowadzone przez partnerów Nocy Naukowców: Oddział PAN w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie Bank Żywności w Olsztynie, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, Instytut Rybactwa Śródlądowego, EIT Food, Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Manufakturę Naukowców oraz Nadleśnictwo Olsztynek.

 

 

 

                    Zobacz galerię                    

 

 


Źródło: IRZiBŻ PAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł
(0 głosujących)