Print this page
Gwiezdne lekow szukanie Materiały prasowe

Gwiezdne lekow szukanie

Academia

2018-08-23

Piątka naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Polskiej Akademii Nauk założyła spółkę spin-off – Matariki Bioscience. Firma zajmie się komercjalizacją związków, które mogą stać się nowymi lekami, np. rozwiązania opracowane w Pracowni Peptydów Wydziału Chemii UW.. To pierwsza spółka na uczelni, która działa w tzw. modelu typu „drug discovery”. Termin matariki w językach polinezyjskich oznacza konstelacje gwiazd

 

– W naszych laboratoriach opracowaliśmy wiele związków, które potencjalnie mogłyby stać się nowymi lekami. Wszystkie wykazują bardzo dobre właściwości w testach laboratoryjnych. Te związki mogłyby być nowymi gwiazdami rewolucjonizującymi podejście do niektórych terapii np. przeciwnowotworowych lub leczenia przewlekłego bólu – podkreśla dr Rafał Wieczorek, jeden z założycieli spółki.

 

Według niego, aby związkiem chemicznym zainteresował się koncern, nie wystarcza samo uzyskanie patentów. – Jest to oczywiście warunek konieczny i my go spełniliśmy, ale w większości przypadków te patenty leżą nieużywane. Naszą ambicją jest ujrzenie pewnego dnia opracowanych przez nas leków na aptecznej półce – dodaje dr Wieczorek.

 

W ramach prac naukowcy chcą m.in. komercjalizować rozwiązania opracowane w Pracowni Peptydów Wydziału Chemii UW.

 

Matariki Bioscience jest pierwszym spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego działającym w tzw. modelu „drug discovery”. Spółki tego typu zajmują się opracowywaniem kandydatów na nowe leki, a następnie testują je w badaniach przedklinicznych oraz we wczesnych fazach badań klinicznych.

 

Obiecujący kandydat na lek może następnie zostać przejęty przez duży koncern farmaceutyczny, który jest w stanie sfinansować niezwykle kosztowne badania kliniczne późnych faz. Dopiero wtedy nowy lek może trafić do praktyki lekarskiej. UW zwraca uwagę, że w Polsce tego typu firm jest bardzo niewiele. Założyciele nowej spółki na UW mają nadzieje na zmianę tej sytuacji i rozwój tej zaawansowanej technologicznie działalności.

 

 

  © PAP – Nauka w Polsce, lt/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł
(0 głosujących)