Print this page
Rekinie brytyjskie przeprowadzki christels/www.pixabay.com

Rekinie brytyjskie przeprowadzki

Academia

2018-07-23

Dziesięć gatunków rekinów zamieszkujących ciepłe wody oceanów np. przy Portugalii wskutek zmian klimatycznych będzie migrowało do tych chłodniejszych wokół Wielkiej Brytanii – przewidują naukowcy z Uniwersytetu w Southampton. Żarłacz czarnopłetwy czy głowomłot olbrzymi to niektóre z drapieżnych ryb, które do 2050 r. zmienią miejsce zamieszkania. Mimo to ogólna liczba rekinów Wysp spada, ze względu na nadmierne połowy i zanieczyszczenie wód

 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Agencję Ochrony Środowiska, temperatury powierzchni morza wzrosły średnio o 0,07 °C na dekadę w ciągu ostatniego stulecia. Na tej podstawie, prognozuje się, że do 2100 roku temperatura ta wzrośnie o 1,2 do 3,2 °C.

 

Dziś w wodach okalających Wielką Brytanię można znaleźć około 40 gatunków rekinów. Nie jest to jednak ich stałe miejsce pobytu, a jedynie tranzyt w migracjach na północ. Dr Ken Collins z Uniwersytetu w Southampton podkreśla, że mimo tego, że potencjalna obecność rekinów przy Wyspach może wzrosnąć w ciągu następnych kilku dekad, ich ogólna liczba, szczególnie tych większych gatunków, spadnie w wyniku nadmiernego połowu, zanieczyszczenia oceanów plastikowymi odpadami i na skutek zmian klimatu.

 

Collins podkreśla, że priorytetem powinna stać się ochrona tych zwierząt. Wymaga to jednak walki z panującymi stereotypami. Ukształtowany w dużej mierze przez hollywoodzkie filmy wizerunek rekinów sprawia, że budzą one powszechny lęk. Z ankiety przeprowadzonej w 2000 roku w Wielkiej Brytanii wynika, że niemal połowa społeczeństwa odczuwa przed nimi głęboki, irracjonalny lęk. Dopóki drapieżniki nie zaczną wzbudzać nieco większej sympatii, ich ochrona może okazać się bardzo trudna.

 

 

Justyna Orłowska

© Naukaonline.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł
(0 głosujących)