Print this page
Zdzisław Najder Zdzisław Najder Jakub Ostałowski

Pisał Jerzy do Zdzisława

Academia

2015-04-17

Na prezentację książki „Jerzy Giedroyc, Zdzisław Najder. Listy 1957–1985” zapraszają w czwartek 23 kwietnia do Galerii Kordegarda Narodowe Centrum Kultury i Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura. W spotkaniu, które poprowadzi Andrzej Mietkowski, udział wezmą prof. Zdzisław Najder i prof. Rafał Habielski

 

„Korespondencja Jerzego Giedroycia i Zdzisława Najdera z lat 1957-1985 jest świadectwem bezprecedensowym – pisze prof. Rafał Habielski, który wydawnictwo opracował i opatrzył komentarzem. – Listy redaktora „Kultury” i dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, układają się w dyskurs o najważniejszych polskich sprawach: opozycji politycznej lat 70., „Solidarności”, polityce władz PRL, roli Kościoła katolickiego i znaczeniu emigracji. Analizy i opinie, w które obfitują są tym bardziej zajmujące, że stoją za nimi osobowości respondentów, nierezygnujących z własnego zdania, nawet za cenę konfliktu”.

 

Zbiór przeszło 220 listów, pochodzi z Archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte, uzupełniony został o kilka pozycji, znajdujących się w Archiwum Ośrodka Karta, gdzie zdeponowano kolekcję Zdzisława Najdera i kilka listów Haliny Carroll oraz Jana Pomiana. W listach nie dokonano skrótów i zachowano cechy nadane im przez autorów. Uwspółcześniono jedynie pisownię, uporządkowano interpunkcję, poprawiono błędy techniczne i niezręczności leksykalne. Tom zawiera indeks nazwisk obejmujący listy oraz przypisy ich dotyczące.

 

Jerzy Giedroyc (27 lipca 1906 - 14 września 2000), redaktor, wydawca i działacz polityczny. W latach 1931-1939 redagował czasopisma „Bunt Młodych” i „Polityka”, przy których uruchomił serię wydawniczą; był urzędnikiem Ministerstwa Rolnictwa oraz Ministerstwa Przemysłu i Handlu. We wrześniu 1939 opuścił Polskę, przez pewien czas pracował w ambasadzie polskiej w Bukareszcie, następnie zaciągnął się do wojska, służył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich oraz w 2. Korpusie. Wyznając przekonania antykomunistyczne po zakończeniu wojny zdecydował się pozostać za granicą. W 1946 założył w Rzymie Instytut Literacki, który niebawem przeniósł do podparyskiego Maisons-Laffitte. Nakładem Instytutu, ośrodka niezależnej myśli, ukazywał się redagowany przezeń miesięcznik „Kultura” oraz książki autorów emigracyjnych i krajowych, polskich i obcych, narzędzia w walce o wolną i demokratyczną Polskę.

 

Zdzisław Najder (ur. 31 października 1930), historyk literatury, publicysta. Po studiach polonistycznych pracował w Instytucie Badań Literackich PAN oraz na Uniwersytecie Warszawskim, wchodził w skład redakcji miesięcznika „Twórczość”. Zajmował się życiem i twórczością Józefa Conrada-Korzeniowskiego, wykładał historię literatury polskiej i obcej oraz filozofię na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W 1976 założył działające w konspiracji Polskie Porozumienie Niepodległościowe, którego opracowania ukazywały się w kraju, poza zasięgiem cenzury, oraz na emigracji, głównie nakładem Instytutu Literackiego. W 1982 został dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, za co został zaocznie skazany na karę śmierci i pozbawiony obywatelstwa polskiego. Do kraju powrócił w 1989; zajmował się polityką, był m.in. doradcą premiera Jana Olszewskiego.

 


 

„Jerzy Giedroyc, Zdzisław Najder. Listy 1957–1985” – prezentacja książki

czwartek 23 kwietnia 2015 r., godz. 18

Galeria Kordegarda

ul. Krakowskie Przedmieście 15, Warszawa

wstęp wolny

 

 


 

 

 

Oceń artykuł
(0 głosujących)